Kanada 6:1 Česko

národní kulturní památka

| ČTK |Zprávy z domova

Invalidovna, Lucerna či Blatenský vodní kanál. Vláda schválila 15 nových kulturních památek

Pražská Invalidovna se stala národní kulturní památkou (NKP). Vláda o tom rozhodla stejně jako o zařazení dalších 14 staveb na seznam chráněných pamětihodností. Spolu s barokní stavbou v pražském Karlíně se tak na seznam dostal palác Lucerna či ďáblický hřbitov, kde jsou pochováni političtí vězni. O schválení návrhu informoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

|Eva Malá |Regiony

Liberecký kraj zřejmě získá dvě nové národní kulturní památky

Sto let stará brusírna se stejně starou fungující technologií v Harrachově a roubený Janatův mlýn v Buřanech zřejmě rozšíří seznam národních kulturních památek v Libereckém kraji. Obě pamětihodnosti stojí na Semilsku a jsou po domluvě přístupné lidem. Mlýn se dochoval tak, jak ho rod Janatů za čtyři generace vybudoval. V harrachovské brusírně se dodnes místo diamantu k broušení skla používá přírodní brusný kámen.

|Iva Havlíčková |Regiony

Hnojnický zámek býval chloubou, nový majitel se ale o památku nestará

Zámek v Hnojníku na Frýdecko-místecku nezadržitelně chátrá. Ze zadní strany budovy jsou vykopnuté dveře, na mnoha místech chybí okna a přístupu do areálu už nebrání ani oplocení. Dvě brány totiž nedávno někdo ukradl. Od roku 2010 vlastní národní kulturní památku španělský investor, vůbec se o ni ale nestará. Zatím nedbá ani na nařízení úřadů. V obci už přestávají věřit, že se zámek podaří zachránit.