Na Broumovsku a Trutnovsku pokračují útoky vlků na hospodářská zvířata. Farmáři z této oblasti už letos získali od státu odškodnění přes 1,5 milionu korun. A s vlky se snaží vypořádat také na Šumavě.
Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Návštěvnost Národního parku Šumava začíná být problémem. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Na Šumavě se opět vyskytuje vzácný kornatec velký. Desítky kusů tohoto černého brouka objevili ekologové v oblasti Medvědí stezky na Stožecku, v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku.
„Celé jihočeské zastupitelstvo téměř jednomyslně odmítlo návrh zonace Národního parku Šumava,“ potvrzuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská z ČSSD ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
K diskuzi o Šumavě se připojili i vědci. Hydrobiolog Jiří Kopáček ukazuje v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích snímky z posledních 11 let.
Jihočeský kraj novou mediální kampaň za více než 2,1 milionu korun hájí. „Uvádíme pravdivé údaje. Hovoříme o tom, jak to na Šumavě skutečně vypadá,“ říká náměstek hejtmanky Pavel Hroch.
Národní park Šumava založil chov v roce 2015, kdy získal samce ze zoo v Plzni a samici ze zahrady v bavorském Lohbergu. Osmiletá vlčice byla od té doby březí už třikrát.
Navržená úprava je kritizována ze dvou odlišných stanovisek. Část kritiků, hlavně z řad zástupců obcí a kraje, tvrdí, že nově navrhované území příliš rozšiřuje bezzásahové plochy.
Největší polomy za poslední dobu zasáhly Šumavu v několika vlnách při bouřkách od léta 2017. Pokračovaly na podzim i v zimě, nejvíce v oblasti Nové Pece nebo Stožce.
Podle soudců jde o kauzu s politickým, ideovým a odborným rozměrem. Soud není kolbištěm, kde by měla pokračovat bitva mezi oběma tábory ohledně toho, jak má stát pečovat o přírodu, uvedl soudce Jirsa.
Šumavský jelen Standa se v Lánské oboře rychle zabydlel. Nikým nerušen si tam spokojeně žije už půl roku. Za napadení návštěvníka ve výběhu na Kvildě mu přitom hrozilo utracení.
Správa Národního parku Šumava zakázala kvůli silným dešťům splouvání Teplé Vltavy na Šumavě. U Soumarského Mostu stoupla hladina řeky o 150 centimetrů a voda tam ráno dosahovala skoro dvou metrů.
Národní park Šumava kvůli rozsáhlým polomům v pondělí požádá okolní obce o vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Ten by případně platil od úterý. Po páteční bouři totiž popadaly tisíce stromů.
Prezident se během návštěvy jižních Čech dotkl i Šumavy. Chce bojovat za to, aby park byl „místem pro lidi“. Z lesa prý už zmizela i ikona lokální přírody - tetřev hlušec. Ornitologové tvrdí opak.
Stovky dopravních značek zakazují na Šumavě vjezd do lesů. Dopravní policisté ale tvrdí, že jsou u cest protiprávně. Správa Národního parku Šumava se brání, že je nechala pouze obnovit.
Senátor Jan Veleba ze Strany práv občanů se musí omluvit vědcům za své tvrzení o motivaci k výzkumu Šumavy. Rozhodl tak ve středu odvolací Krajský soud v Brně. Veleba také musí stáhnout část textu článku na webu Parlamentní listy. Soud v těchto bodech potvrdil únorový rozsudek žďárského okresního soudu, proti kterému se Veleba odvolal. Senátor musí zaplatit i náklady řízení. Veleba se vyhlášení rozsudku nezúčastnil.
Ministerstvo životního prostředí převzalo od ekologických aktivistů petici za ochranu divoké přírody v Národním parku Šumava. Do roku 2030 ji požadují alespoň na polovině parku a míří i proti jeho další zástavbě. Resort bere petici, pod kterou se podepsalo přes 60 tisíc lidí, vážně. Trvá ale na tom, že požadavky jsou nesystémové.
Návštěva bezzásahových území, kterých se na Šumavě nalézá hned několik, je jedinečný zážitek. Do některých je ale potřeba povolení, protože se nacházejí v první zóně Národního parku Šumava.