Kvůli vyšší produkci dřeva a tehdejší zemědělské politice narovnával a sváděl pod zem minulý režim šumavské potoky. Odborníci teď i ve spolupráci s místními obyvateli vrací toky zpátky na povrch.
Soudce Okresního soudu v Klatovech ho uznal vinným z přečinu násilí proti úřední osobě. Rozsudek zatím není pravomocný. Soud rozhodl ve věci takzvaným trestním příkazem, tedy bez hlavního líčení.
Podél stezky jsou stovky souší napadené kůrovcem. Lesy České republiky proto požádaly o vydání zákazu vstupu. „V současné době mluvíme o čtyřech stech nebezpečných souších, ale budou přibývat.“
„Dva strážci upozornili dva skialpinisty na to, že vstoupili do chráněného území mimo značenou stezku a že jim hrozí postih. Poté hned došlo k fyzickému napadení obou strážců,“ popsal mluvčí parku.
Divoká zvířata se objevují na turistických trasách i v obcích. Smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první událost tohoto druhu.
Čeští vědci se zapojí do vývoje jaderného reaktoru, píší Hospodářské noviny. A do Česka se podle Lidových novin dostávají legální drogy z Číny. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
O těžbě dřeva rozhodl tehdejší ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský. Aktivisté přivolali na dřevorubce policii, ta ale zasáhla právě proti aktivistům.
Za 30 let se do šumavské přírody vrátily některé druhy rostlin i živočichů jako třeba puštík bělavý. Další druhy rostlin a zvířat se na Šumavu vracejí i díky bezzásahovým zónám.
„To hlavní, čeho se dopustili, je, že vstoupili do Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Mohou tu vadit živočichům, kteří mají nárok na svůj klid,“ říká strážce národního parku.
„Aktuálně se vlčice podle velkého množství prvních záznamů z obojku a dalšího průzkumu pohybuje opět spolu s dalšími členy smečky,“ uvedl Jan Mokrý z Národního parku Šumava.
Nedávno proběhlo dotazování návštěvníků, které mělo mimo jiné za cíl, porovnat českou a německou část Šumavy. Podle ředitele správy českého národního parku si ta naše vedla překvapivě dobře.
Na Broumovsku a Trutnovsku pokračují útoky vlků na hospodářská zvířata. Farmáři z této oblasti už letos získali od státu odškodnění přes 1,5 milionu korun. A s vlky se snaží vypořádat také na Šumavě.
Na prvních stupních základních škol je nedostatek mužských kantorů. Návštěvnost Národního parku Šumava začíná být problémem. Více se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Na Šumavě se opět vyskytuje vzácný kornatec velký. Desítky kusů tohoto černého brouka objevili ekologové v oblasti Medvědí stezky na Stožecku, v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku.
Praha/České Budějovice||Marie Bastlová, prh|Zprávy z domova|dvacet minut radiožurnálu
„Celé jihočeské zastupitelstvo téměř jednomyslně odmítlo návrh zonace Národního parku Šumava,“ potvrzuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská z ČSSD ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
K diskuzi o Šumavě se připojili i vědci. Hydrobiolog Jiří Kopáček ukazuje v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích snímky z posledních 11 let.
Jihočeský kraj novou mediální kampaň za více než 2,1 milionu korun hájí. „Uvádíme pravdivé údaje. Hovoříme o tom, jak to na Šumavě skutečně vypadá,“ říká náměstek hejtmanky Pavel Hroch.
Národní park Šumava založil chov v roce 2015, kdy získal samce ze zoo v Plzni a samici ze zahrady v bavorském Lohbergu. Osmiletá vlčice byla od té doby březí už třikrát.
Navržená úprava je kritizována ze dvou odlišných stanovisek. Část kritiků, hlavně z řad zástupců obcí a kraje, tvrdí, že nově navrhované území příliš rozšiřuje bezzásahové plochy.