Národní rada zdravotně postižený

Hendikepovaní nesouhlasí se změnami ve zdravotním a sociálním systému

|Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Vláda a zákonodárci neberou dostatečný ohled na potřeby hendikepovaných občanů, když se plánují změny ve zdravotním a sociálním systému. Tvrdí to manifest, který dnes představila Národní rada osob se zdravotním postižením. Vadí jí třeba spoluúčast pacientů, kterou si podle ní hendikepování nemohou dovolit.

|Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, mta, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Rada postižených varuje před převzetím sKarty, vadí jí předávání údajů spořitelně

Národní rada osob se zdravotním postižením vyzvala handicapované, aby si sKarty pro výplatu sociálních dávek nepřebírali. Zpochybňují i varování ministryně práce a sociálních věcí, že bez karty lidé nedostanou dávky. Podle nich zavedení karty porušuje zákony a převzetím karty lidé s Českou spořitelnou uzavřou smlouvu a poskytnou jí své údaje.

|Věra Pfeifferová, Eva Presová |Zprávy z domova

Zdravotně postižení se obávají nového způsobu hodnocení stupně závislosti

Zdravotně postižení si chtějí pohlídat nový způsob určování míry jejich závislosti a tím i výše příspěvku na péči.Změnu přinese sociální reforma, jejíž zákony bude po sněmovně projednávat Senát. Národní rada osob se zdravotním postižením proto spolupracuje na prováděcí vyhlášce k příslušnému zákonu. Jak by mělo určování míry závislosti od příštího roku vypadat popsal ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.