„Myslím si, že je to paskvil, který někdo vůbec nedomyslel. Asi to myslel dobře, ale nedomyslel to,“ míní spoluvlastník organizace OKTAGON MMA Ondřej Novotný.
V součtu s jarními omezeními byl letos amatérský sport zakázaný už téměř čtyři měsíce. Bez pravidelné organizované činnosti zůstávají statisíce amatérů.
„Hrozně mě trápí, že tenisové nafukovací haly, kde je jeden sportovec na 400 metrů čtverečních, nesmějí fungovat a krachují. To mi hlava nebere,“ říká šéf evropského tenisu Ivo Kaderka.
Představitelé NSA plánují žádat o zvýšení limitu osob pro sportování amatérů a zrušení povinnosti nošení roušek. Úpravu opatření by ale musela schválit vláda na doporučení ministra zdravotnictví.
Vedle dvou nejvyšších soutěží ve fotbale a hokeji se to bude týkat všech ostatních plně profesionálních soutěží, jako jsou například halové míčové sporty.
500 milionů korun má pomoct sportovním klubům z deseti vybraných soutěží přežít koronavirová omezení. Dotační program COVID Sport 2 schválila vláda ve středu.
Vláda s platností od středy omezila shromažďování na maximálně šest lidí. To platí prakticky plošně, přičemž sportovci výjimku nemají ani s ohledem na to, že je tato činnost jejich zaměstnáním.
„Situace se zhoršuje, takže každý se musí přizpůsobit. Ale klíčové je, že soutěže mohou pokračovat tak, že jsou životaschopné,“ říká místopředseda Národní sportovní agentury Ivo Lukš.
Jansta po pondělním jednání soudu řekl novinářům, že je u soudu za to, že upozornil na protiprávní postup úředníka. „Jiný státní úředník mě kvůli tomu chce potrestat,“ citoval Janstu Radiožurnál.
Ve speciálním dotačním programu COVID-Sport je k dispozici miliarda korun. Ta je přidělena pro potřeby sportu navíc nad rámec aktuálních programů ministerstva školství.
Volková pracovala v minulosti na tehdejším Českomoravském fotbalovém svazu, dlouhodobě spolupracovala v oblasti legislativy s Českým olympijským výborem.
Plán se zmiňuje i o potřebě navýšení státních dotací na sport především pro obnovu a rozvoj sportovních zařízení. Nad tím se ale vzhledem k ekonomických dopadům koronavirové krize nyní vznáší otazník.
Posunuté olympijské hry, mistrovství Evropy ve fotbale, zrušený světové šampionáty v hokeji nebo atletice a dalších akcí, včetně domácích soutěží. To jsou největší dopady pandemie koronaviru na sport.
Jak takovou situaci ale řešit? Jedna z cest je, že by do hodin tělocviku chodili sportovní trenéři. „Chceme cílit i na školky,“ říká Hnilička o pohybové negramotnosti školáků.
V roce 2025 by sport v České republice mohl mít rozpočet až 20 miliard korun. Takový je hlavní cíl Národní sportovní agentury (NSA). Ta by ráda zároveň zjednodušila systém dotací pro kluby a spolky.
Národní sportovní agenturu, která postupně převezme od ministerstva školství agendu státní politiky ve sportu, povede Milan Hnilička. Na pondělním zasedání to schválila vláda.
O vzniku Národní sportovní agentury rozhodla novela zákona, kterou před měsícem podepsal prezident Miloš Zeman. Prosadila ji vládní koalice ve Sněmovně s pomocí KSČM a KDU-ČSL přes veto Senátu.
„Agentura bude koordinovat ministerstvo školství, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, kde ty sporty také jsou a kde to je chaotické,“ vysvětlil na Radiožurnálu předseda České unie sportu.
Kdo by měl vést nově schválenou Národní sportovní agenturu? Většina oslovených šéfů sportovních svazů nemá pochyb o tom, že by jejím šéfem měl být Milan Hnilička.
V návrhu na agenturu se také uvádí, že předseda úřadu může zůstat poslancem a senátorem. „Nemusím to být já, kdo předsedou bude, chtěli jsme rozšířit možnosti kandidátů.“
V rozpočtu pro rok 2019 počítá v kapitole ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) se 7 miliardami korun, ve skutečnosti je to víc (8,4 miliardy).