Národní technické muzeum

|Zdeněk Přidal |Film

Český kinematograf představí počátky filmu. Některé exponáty si mohou lidé vyzkoušet

Do romantické doby prvních filmových projekcí před sto dvaceti lety zavede návštěvníky nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze. Od středy si mohou prohlédnout předchůdce filmové techniky, ale také moderní projekční přístroj, který sloužil prezidentu Masarykovi na zámku v Lánech. Některé exponáty si mohou zájemci i vyzkoušet, například Edisonův kinetoskop z roku 1894.

| ČTK, Monika Červená, kov |Výtvarné umění

Areál kláštera v Plasích nabídne po opravě historii stavebnictví i Kaplického ateliér

V rekonstruovaném areálu kláštera v Plasích najdou lidé v budoucnu ukázky z historie stavebnictví i nejmodernější architekturu. Za přispění státu i evropských fondů tam vzniká Centrum stavitelského dědictví. To nabídne repliky historických stavebních strojů, ale také třeba expozici věnovanou architektu Janu Kaplickému

|Eva Rajlichová |Film

Česká televize vysílá už 60 let. Její historii připomíná i výstava v NTM

Česká televize se dnes otevřela pro veřejnost. Diváci mohou nahlédnout při dni otevřených dveří do zákulisí vysílání, projít si velká studia a zjistit, jak se dělají zprávy nejen na Kavčích horách, ale i v regionálních studiích v Ostravě a Brně. Pokud byste chtěli zavzpomínat třeba na to, jaký televizor jste měli doma, můžete zajít i do Národního technického muzea (NTM). To hostí výstavu, která připomíná 60 let televizního vysílání u nás.

|Petr Kořínek, Eva Presová |Technologie

Národní technické muzeum zdvojnásobilo díky novým expozicím svou oblibu

Když dnes ráno nasedala Jindra Vaňková se svým vnukem Pavlem na vlak na brněnském hlavním nádraží, ještě netušila, že se stane přesně tří stou tisící návštěvníci Národního technického muzea v Praze. Přesně tolik lidí přišlo obdivovat jeho sbírky od února minulého roku, kdy se zrekonstruované a doplněné expozice po dlouhé pauze zaskvěly před zraky veřejnosti. Tím ale pro muzeum práce nekončí, připravují se nové sbírky.