Národní technické muzeum

|Zdeněk Přidal |Film

Český kinematograf představí počátky filmu. Některé exponáty si mohou lidé vyzkoušet

Do romantické doby prvních filmových projekcí před sto dvaceti lety zavede návštěvníky nová výstava v Národním technickém muzeu v Praze. Od středy si mohou prohlédnout předchůdce filmové techniky, ale také moderní projekční přístroj, který sloužil prezidentu Masarykovi na zámku v Lánech. Některé exponáty si mohou zájemci i vyzkoušet, například Edisonův kinetoskop z roku 1894.

| ČTK, Monika Červená, kov |Výtvarné umění

Areál kláštera v Plasích nabídne po opravě historii stavebnictví i Kaplického ateliér

V rekonstruovaném areálu kláštera v Plasích najdou lidé v budoucnu ukázky z historie stavebnictví i nejmodernější architekturu. Za přispění státu i evropských fondů tam vzniká Centrum stavitelského dědictví. To nabídne repliky historických stavebních strojů, ale také třeba expozici věnovanou architektu Janu Kaplickému

|Eva Rajlichová |Film

Česká televize vysílá už 60 let. Její historii připomíná i výstava v NTM

Česká televize se dnes otevřela pro veřejnost. Diváci mohou nahlédnout při dni otevřených dveří do zákulisí vysílání, projít si velká studia a zjistit, jak se dělají zprávy nejen na Kavčích horách, ale i v regionálních studiích v Ostravě a Brně. Pokud byste chtěli zavzpomínat třeba na to, jaký televizor jste měli doma, můžete zajít i do Národního technického muzea (NTM). To hostí výstavu, která připomíná 60 let televizního vysílání u nás.