„Můj odborný odhad je, že domácí násilí poroste, a to výrazně. Máme data z podobných situací, které se děly různě po světě, kdy se to zvýšilo,“ říká právník a kriminolog Pavel Houdek.
Muži za minulý rok v JAR zavraždili 2700 žen a 1000 dětí, v téměř 57milionové zemi bylo zároveň nahlášeno nejméně 100 znásilnění denně, cituje BBC prezidenta.
V mexickém hlavním městě se protestuje proti násilí na ženách. Odpor podnítil i nedávný případ, kdy místní teenagerka oznámila, že ji znásilnili policisté.
„Pocit nedůvěry ze všeho, co vláda dělá, je všudypřítomný. I kdyby chtěli udělat něco dobrého, lidé by jim nevěřili,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Laura Stefanová.
Téma ratifikace Istanbulské úmluvy chce Válková znovu otevřít na podzim. Představila upravený překlad dokumentu, z nějž prakticky zmizel často kritizovaný termín gender.
Mnohé ženy jsou zabity svými stávajícími nebo bývalými partnery. Postavení a role ženy v tradiční rodině je důvodem, proč jsou často pachateli také otcové, bratři, matky a další rodinní příslušníci.
Vyšetřování kanadského vládního výboru je u konce. Úmrtí více než tisícovky domorodých žen a dívek v posledních dekádách označilo za genocidu. Informuje o tom server Al-Džazíra.
Boj proti násilí na ženách představuje ve Španělsku národní úsilí, napsala agentura AFP. Od roku 2003 zde podle oficiálních čísel nejméně 972 žen zabili jejich partneři či bývalí partneři.
Většina evropských zemí, včetně Česka, má „zastaralé“ zákony a stále nepovažuje pohlavní styk bez souhlasu obou partnerů za znásilnění, uvedla organizace pro lidská práva Amnesty International.
Indie je nejlidnatější demokracie, její ekonomika rychle roste a země se pyšní prastarou kulturou. Přesto největší pozornost země přivolává svým postojem vůči ženám.
Jedna třetina žen v zemích Evropské unie se stala během svého života obětí sexuálního nebo fyzického násilí. Za agresí stáli u většiny žen jejich vlastní partneři. Vyplývá to z výsledků jednoho z nejrozsáhlejších průzkumů evropských zemí, který vypracovala Agentura základních práv Evropské unie.
Radní indického města Bombaj rozhodli, že zakážou ženské figuríny či plastová poprsí, sloužící k prezentaci dámského prádla a plavek. Chce se tak postavit proti sexuálnímu násilí na ženách. Omezení, běžné spíše v muslimském světě, považuje řada obyvatel města za absurdní.
Debata afghánských poslanců o zákazu násilí na ženách trvala jen čtvrt hodiny. Proti se totiž postavili konzervativní poslanci. V platnosti tedy stále zůstává dekret prezidenta Hamída Karzáího. Ten násilí na ženách a také nucené a dětské sňatky zakázal už před čtyřmi lety. Poslanci ho ale ještě neschválili.
Zpráva o šokující sebevraždě mladé dívky vyvolala v Maroku protestní kampaň za posílení ženských práv. Na zítřek svolávají aktivisté v severoafrickém království protesty proti násilí na ženách. Důvodem je smrt šestnáctileté Aminy Filali, která se zabila kvůli nedobrovolnému soužití s násilníkem.
Ve středoafrické republice Kongo je údajně průměrně každou hodinu znásilněno 48 žen. Svědčí o tom výsledky studie, které zveřejnil odborný časopis American Journal of Public Health.