„Je to přesně to, co tady má prezentovat, a to je řemeslo historikovo, které není úplně jednoduché. Na Velharticích se tradice drží od 15. století,“ komentovala historička.
Jak vznikají zprávy a odkud se vlastně vysílají. I to se dozví všichni, kdo v sobotu přijdou do budovy Českého rozhlasu v Praze na den otevřených dveří. Až do 17. hodiny můžou návštěvníci nahlédnout do některých studií a zblízka se seznámit s prací rozhlasových moderátorů a reportérů. Odpoledne pak začne hudební program na venkovním pódiu.
S občerstvením mazlíčků nebo s navigací po městě pomáhají policisté během festivalu v Karlových Varech. Takzvaná mobilní služebna vystřídá několik míst v centru. Skupina v podobě policisty, strážníka a tlumočníka pracuje každý den, vždy od 10 do 19 hodin. Za jubilejním ročníkem přijelo do lázeňské metropole už víc než dvacet tisíc lidí.
EXPO v italském Miláně ohlásilo za první den 200 tisíc návštěvníků. Zájem měli i o český pavilón, do kterého je láká plastika obří ptačí hlavy s tělem v podobě auta umístěná v bazénu. Dílo Lukáše Rittsteina bude pravděpodobně patřit k nejfotografovanějším objektům na výstavišti.
Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích začala. Na jeden z největších zahrádkářských veletrhů se sjelo více než tři stovky vystavovatelů a pěstitelů. A do města proto přijíždí i tisícovky návštěvníků. Všichni musí počítat s uzavírkou Tyršova mostu, která komplikuje dopravu.
Po dvou letech se vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou otevřela veřejnosti. Přes nepříliš dobré počasí si šest tisíc návštěvníků prohlédlo ukázky vojenské techniky. K vidění byly proudové letouny Jas 39 Gripen, vrtulníky, tanky i obrněný transportér Pandur. Činnost armády prezentovali i výsadkáři, ukázku jim ale zkomplikovalo počasí.
I v zimě lze na jihu Čech navštívit významné hrady a zámky. Otevřeno mají třeba v Nových Hradech, na Rožmberku, v Českém Krumlově, na Hluboké nebo v Třeboni.
Výstavní prostory západního křídla hradu Špilberk budou až od 26. prosince patřit knižním ilustracím Josefa Lady. Předvánoční dětská výstava chce návštěvníkům přiblížit kouzlo starých venkovských Vánoc a probudit jejich fantazii.
V Novém Městě na Moravě se výletníkům otevře cesta za přírodou i do historie. Pracovníci Horáckého muzea dokončují naučnou stezku Tři kříže, která návštěvníky zavede právě k nim a také například k Hornímu Dvoru. U něj se dostanou až do období Pernštejnů.
Výstava plakátů Alfonse Muchy, kterou dal dohromady legendární tenista Ivan Lendl, v pražském Obecním domě je prodloužená až do 10. září. Od začátku dubna ji vidělo už přes 150 tisíc lidí. Je to tedy nejnavštěvovanější výstava v historii České republiky. Tím jubilejním návštěvníkem se tento týden stal lékař z Poděbrad.
První červencový den se otevře Malostranská mostecká věž. Ta byla kvůli náročné rekonstrukci uzavřená déle než rok. Společně s věží zahájí svůj provoz i turistické centrum Pražské informační služby, které dostalo novou podobu.
Národní muzeum bojuje se 70procentním propadem návštěvnosti. Kvůli generální opravě historické budovy na pražském Václavském náměstí přišlo o půl milionu diváků. Vedení muzea ale věří, že jakmile se za pět let otevře, do expozic dorazí až milion lidí.
Jak to vypadalo na Kuksu před 280 lety, za dob Františka Antonína Šporka, zakladatele barokního areálu na východě Čech? To měli možnost zjistit v noci na dnešek návštěvníci mimořádných večerních prohlídek hospitálu. Na tajemný výlet do historie se jich vypravili přes tři desítky.
Necelé tři měsíce zbývají do začátku patnáctého všesokolského sletu v Praze. V českobudějovické Sokolovně se na něj pečlivě chystají také sokolové z jihu Čech.
Budova Národního technického muzea v Praze byla zavřená kvůli rozsáhlé rekonstrukci 4 a půl roku. Rekonstrukce stála 350 milionů korun a dosud ještě probíhá její třetí a poslední etapa. Fáze rekonstrukce by se měla uzavřít letos v květnu, nicméně již dnes, za necelý rok po znovuotevření, by se měly brány muzea otevřít svému 300 000. návštěvníkovi.
Pojďte a seznamte se s námi, jakoby to říkalo všech 736 poslanců Evropského parlamentu najednou. Nabídkou k tomu seznámit se s úlohou a fungováním jediné přímo volené unijní instituce je nové návštěvnické centrum v bruselském sídle tohoto orgánu Evropské unie nazvané Parlamentarium. Je otevřené denně, nabízí interaktivní a zábavnou formou podané informace a vstupné je zdarma.
Národní památkový ústav se snaží dokázat, že hrady, zámky, skanzeny nebo církevní památky mají svůj život. Proto letos už třetím rokem pokračuje ve svém projektu ‚Oživlé památky‘. Téma pro prázdninové měsíce zní Šlechtické kratochvíle.
Na zámku v Moravském Krumlově se po zimní přestávce opět otevřela expozice Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Oproti předchozím letům je ale ochuzená: místo úplné kolekce 20 obrazů je k vidění jen 15 pláten.
České hrady a zámky budou i nadále bojovat o každého návštěvníka. Památky spravované Národním památkovým ústavem totiž letos navštívilo zhruba o půl milionu méně lidí, než ve stejném období loni. Mnohde proto lákají návštěvníky i teď, přestože hlavní turistická sezóna už skončila.
|Markéta Bartošová, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová|Výtvarné umění
Většina hradů a zámků už zavřela své brány. Letní sezona skončila. Národní památkový ústav zaznamenal jedenáctiprocentní úbytek návštěvníků a také změnu struktury návštěvníků.
Letní dětský tábor může najít zázemí i v galerii. Přesvědčit se o tom můžete v Kutné Hoře, a to přímo v expozicích Galerie Středočeského kraje v bývalé Jezuitské koleji. Ta totiž v těchto dnech patří právě především dětem.
Národní park Šumava přichystal pro návštěvníky na letošní rok rekordní počet akcí. V létě jich bude dvě stě padesát šest. Novinkou bude například organizovaná vycházka za pozorováním bobra. Parku se také podařilo získat dotaci na obnovu smíšených lesů.
Rada Národního parku Šumava dnes měla schválit návštěvní řád platný pro blížící se jarní a letní sezónu. Zasedání rady ale nakonec ředitel parku František Krejčí zrušil. Rada se tedy nesešla a Svaz šumavských obcí mluví otevřeně o ,vypjaté situaci'.