název

| ČTK |Zprávy z domova

Česko bude v zahraničí Czech Republic i Czechia, shodli se ústavní činitelé

Česká republika by měla v zahraničí používat i jednoslovný název Česko, shodli se na dnešní schůzce na Pražském hradě zástupci vlády, parlamentu i prezident. Novinářům to po jednání řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Do příslušné databáze OSN mají být přidány překlady a vznikne tak jasný výklad toho, jak krátký název Česko používat ve světových jazycích. V angličtině je správnou variantou výraz Czechia.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Česko chce být v angličtině Czechia, oznámí to v OSN

Česká republika by měla mít v databázi OSN uvedené překlady jednoslovného názvu Česko, řekl to dnes novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Úpravu záznamu v seznamu oficiálních názvů zemí podle jeho názoru ve čtvrtek podpoří i ostatní ústavní činitelé na další z pravidelných schůzek. Kromě debaty o překladu názvu Česko do šesti jazyků OSN budou tématem schůzky také migrační krize nebo dění v EU, sdělil ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

|Tea Veseláková |Zprávy ze světa

Loga inspirovaná indiány by mohla brzy zmizet ze sportovních týmů i škol v USA

Ve Spojených státech znovu ožila žhavá debata o tom, jestli by sportovní týmy měly mít jména, loga nebo maskoty inspirované domorodými obyvateli, tedy americkými indiány. Právě tato tematika je oblíbená nejen mezi profesionály, ale i u školních sportovních mužstev. Právě těm teď chce německý výrobce sportovního oblečení Adidas se změnou pomoct.

|Jan Kaliba |Fotbal

Valná hromada ČMFS probere návrh nových stanov i změnu názvu a loga

Nedělní valná hromada fotbalového svazu bude zřejmě dlouhá a zajímavá. Chystá se odvolávání členů výkonného výboru a volba jejich nástupců, svazové vedení se bude snažit přesvědčit delegáty, aby dali zelenou nákladné stavbě nového sídla svazu a schvalovat se bude i návrh nových stanov. Právě v nich se ukrývá i změna názvu Českomoravského fotbalového svazu. A tahle choulostivá záležitost se ne každému líbí.