názory

názory v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Ovčáček nevybočuje z prezidentových názorových rámců, řekl Mynář. Vypracuje si ale analýzu

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček nevybočuje podle kancléře Vratislava Mynáře z „názorových rámců", které mu Zeman stanovil. Mynář, který je nadřízeným Ovčáčka, to ve čtvrtek řekl v reakci na kritiku. Ta se na mluvčího o víkendu snesla například v souvislosti s jeho aktivitou na sociálních sítích ohledně kauzy udělení vyznamenání Jiřímu Bradymu, oslav 28. října a dalších událostí posledních týdnů.

|Ondřej Bouda |Zprávy ze světa

V Kyjevě by proruského separatistu pohledal. Ne všichni tu ale souhlasí s boji na jihovýchodě země

Už zítra čekají Ukrajinu předčasné prezidentské volby. Na jihovýchodě země se ale bojuje, jak proruští separatisté, tak vládní jednotky tu stupňují snahu ovládnout co největší území. Ti první proto, že chtějí volby překazit, druzí se zase snaží umožnit účast v nich co největšímu počtu lidí. Obě strany už řadu dní hlásí rostoucí počet mrtvých a raněných. Lidé na kyjevském Majdanu mají na krvavé střety vlastní názor.

|Matěj Pálka |Prezidentské volby 2013

Hledá se prezident – TEST SocApp

Nabízíme vám záznam prvního finálového duelu prezidentských kandidátů na Radiožurnálu. Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg odpovídali na otázky Martina Veselovského a uznávaných politických komentátorů. Další debata se uskuteční 23. ledna od 17. hodin a tentokrát bude prostor především pro vaše dotazy.

|Milan Kopp, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Vaclav Havel Prague International Airport je registrovanou značkou

Státní akciová společnost Letiště Praha si v den státního pohřbu exprezidenta nechala zaregistrovat slovní ochrannou známku Vaclav Havel Prague International Airport. A to bez ohledu na to, že od 19.prosince organizuje filmař Fero Fenič petici k přejmenování ruzyňského letiště po zemřelém státníkovi.

Ani mladá generace se v pohledu na SSSR neshodne

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Jsou mladí a energičtí. V občance mají zapsaný stejný rok narození jako jejich vlast, kterou je Ruská federace, nástupník Sovětského svazu. Jak se děti „dětí perestrojky“ dívají na to, co se v jejich zemi dělo před jejich narozením? Co si generace ruských dvacátníků myslí o rozpadu impéria, které sice sama nezažila, ale s jehož dědictvím se i ona sama – možná nevědomky – dodnes potýká?

|Lucie Maxová |Zprávy z domova

Za svezení dítěte v cyklovozíku hrozí rodičům dvoutisícová pokuta

Cyklovozíky pro děti nemají na silnicích ani cyklostezkách co dělat. Alespoň to tvrdí ministerstvo dopravy. Mezi cyklisty jsou ovšem stále oblíbenější, podle státní správy se ale přeprava dítěte ve vozíku za kolem rovná přestupku. A za každý přestupek hrozí pokuta, v tomto případě až do 2 000 korun na místě. Podle řady cyklistů je to nesmysl a také samotní policisté řeší tento přestupek spíše domluvou než pokutou.

|Ľubomír Smatana |Regiony

Nová socha Mistra Jana Husa vzbuzuje emoce

Uplynulo téměř 600 let od smrti a jeho plémě mu dává pěkně zabrat. Mistr Jan Hus bude mít od zítřka na hradě Krakovec sochu a už se kvůli ní nepohodla spousta lidí. Někomu vadí umělecké ztvárnění Jana Husa, jiným, že sochu odhalují politici v rámci nekonečného honu za popularitou. V samotné vesnici Krakovec nedaleko Rakovníka tyto vášně vnímají s nadhledem. Místní slaví výročí slavného kazatele každý rok a nepotřebují k tomu žádné kázání z Prahy.

|Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Martina Spěváčková, Aneta Vojtěchová |Zprávy z domova

Nález Ústavního soudu rozdělil vládu. Názory se různí

Vláda musí parlamentem znovu protlačit balíček sociálních škrtů. Tentokrát podle ustálených pravidel ve třech čteních včetně diskuse ve sněmovních výborech. Rozhodl o tom Ústavní soud, který dal za pravdu stížnosti sociální demokracie. Aby zabránil zmatkům, dává kabinetu čas na změny do konce roku. Jestli vláda letos nestihne úsporný balíček prosadit, vrátí se po novém roce všechno do stavu před jeho zrychleným přijetím. Názory na nález Ústavního soudu se různí.