Slovenská hymna Nad Tatrou sa blýská je v posledních dnech a týdnech tématem velkých debat, které rozdělují společnost. Ministerstvo kultury si totiž objednalo její nové aranžmá.
Samotný Šimečka v reakci na své odvolání uvedl, že premiér Robert Fico válcuje slovenskou demokracii stejně jako kdysi Vladimír Mečiar v polovině devadesátých let.
„Evropa je skanzen,“ zní oblíbená rétorická tropa uplynulých let. Vyjadřuje to, že starému kontinentu v růstu a inovacích ujíždí nový svět i asijské velmoci.
V červnu svou stranu vedl jako kandidát do eurovoleb, ale překročení pětiprocentní hranice mu uniklo o osm setin procenta. Teď Sulík uvedl, že po 15 letech v politice potřebuje získat odstup.
Politici občany ujišťují, že vybudují další stovky kilometrů dálnic, zařídí skvělé vzdělání a seženou evropské dotace na cokoliv. Málokdo se opravdu vážně ptá, co tyto „dary“ budou stát.
Ve směru na východoukrajinský Pokrovsk se odehrává víc než třetina všech ruských útočných akcí. Pokud Ukrajina o město přijde, ztratí přinejmenším důležitý dopravní uzel pro zásobování svých vojsk.
Přestože lidé v době prázdnin a dovolených tolik politiku nesledují, problémy kolem stavebního řízení k nim patrně dolehly. Rovněž tak jméno člověka, který je s tím spojený.
Mír je v Evropě ohrožen nejvíc od druhé světové války, což se konkrétně dotýká i české společnosti. Důležitější je, jak je vytvořené bohatství ve společnosti rozloženo, jak hluboké jsou nerovnosti.
Je jasné, že Alternativa sáhne po osvědčené obhajobě: Že necelé dva měsíce před eurovolbami prý jde o účelovou kampaň zrežírovanou politickou konkurencí a také mediálním mainstreamem.
Ministr školství Bek získal miliardy na doplacení nepedagogických pracovníků, jenže po rozepsání peněz na školy se ukázalo, že stále chybí 800 milionů. Znovu se bude jednat až v červenci.
„Po pandemii přišel viditelný útlum. Česko je možná na dějinné křižovatce, ale tato vláda je na ní zcela nepochybně,“ píše komentátorka Kateřina Perknerová.
Manželství by pro věřícího mělo být svazkem lásky. Celé křesťanství stojí na lásce, na bohu lásky, na oběti z lásky, na apelu: „Milujte jedni druhé jako sebe sama.“
Polsko i Maďarsko stojí o evropské peníze z Plánu obnovy, které mají pomoci restartovat ekonomiky zemí EU po covidové krizi. Zdalipak na ně dosáhnou se zamýšlí v komentáři Luboš Palata.
Co ukázala dohra záběrů, na kterých finská premiérka tančí na večírku? Je na ženy v politice brán přísnější metr? V komentáři se nad tím zamýšlí Apolena Rychlíková.
Pokud se zájmová skupina bude chtít dostat k penězům, nemusí lobbovat na konci roku, kdy se rozpočet schvaluje a každá položka se kontroluje. Stačí během roku vzbudit dojem, že hrozí katastrofa.
Plyn se stal ruskou pákou na Evropu. To, jak nebezpečný je tento fakt pro členské státy Evropské unie a jak na hrozbu zastavení dodávek plynu reagovaly různé státy okomentoval Petr Holub.
O tom, jaký význam měla cesta státníků Česka, Slovenska a Rakouska na Ukrajinu a co naopak vypovídá o Maďarsku cesta šéfa diplomacie do Moskvy, se v komentáři rozepsal Luboš Palata.
Nad tím, proč se ještě Rusové nevzbouřili, jak vnímají současný režim Vladimira Putina a jakou stopu po sobě v mentalitě ruských občanů zanechal Stalin se v komentáři zamýšlí Petr Šabata.