Komunisté v úterý večer rozhodli, že již nebudou podporovat menšinovou vládu premiéra Andreje Babiše. Ve hře tak nyní jsou předčasné volby, úřednický kabinet i vládnutí v demisi.
Rumunské opoziční strany v úterý navrhly hlasování parlamentu o vyslovení nedůvěry vládě premiérky Viorici Dancilaové. Rozhodovat by se mohlo podle tamních médií už v pátek.
Opoziční strany dostatek hlasů v Národní radě na odvolání předsedy vlády nemají. Pellegrini v projevu před poslanci označil návrh za bezpředmětný a za směšný.
Ruku pro návrh zvedlo jen 85 poslanců, potřeba přitom bylo 101. Opozice se snažila kabinet svrhnout hlavně kvůli návrhu unijní auditní zprávy ohledně Babišova střetu zájmů.
Komunisté se v pátek dohodli, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě aktivně nepodpoří. Navrhovatelé hlasování podle nich nemají alternativu přištího vývoje.
Opoziční strany očekávají, že předseda sněmovny Radek Vondráček svolá schůzi na příští týden, jak mu to ukládá Ústava. Novinářům to řekl předseda ODS Petr Fiala.
Jak složité bylo předat úkoly úřednickému premiérovi? A jak se připravit na příští předsednictví? Mirek Topolánek byl hostem pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu.
Zmizelý syn, lež. Nedobrovolné držení, lež. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se mimo jiné těmito slovy v pátek dopoledne hájil před poslanci, kteří rozhodují ohledně vyslovení nedůvěře vládě.
Poslanci a poslankyně měli v pátek na programu pouze jediný bod. Šestice opozičních stran se ve sněmovně pokusila svrhnout vládu v čele s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem.
Podle Jana Hamáčka nešla sociální demokracie do vlády proto, aby řešila problémy Andreje Babiše. Je však součástí kabinetu vedeného trestně stíhaným premiérem, a proto se jimi zabývat musí.
Sociální demokraté se nezúčastní pátečního hlasování o nedůvěře vládě, pro jejíž vyslovení by opozice potřebovala 101 hlasů. Hnutí ANO a komunisté už ale oznámili, že pro pád vlády hlasovat nebudou.
Hosty byli mimo jiné komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, redaktorka serveru iROZHLAS.cz Kristýna Novotná a politolog a místopředseda Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD Lukáš Jelínek.
Upozorňuje zároveň, že pokud by Poslanecká sněmovna vyslovila vládě nedůvěru, dělá to z toho důvodu, že je Andrej Babiš v pozici trestně stíhaného premiéra.
„Abychom se ještě setkali a potvrdili si stanovisko. Předpokládám, že neprojde návrh na vyslovení nedůvěry, že vláda získá důvěru,“ konstatoval Faltýnek.
„Výkonný výbor zcela jednoznačně schválil návrh, aby se KSČM vyslovila proti vyslovení nedůvěry vládě ČR a doporučila poslaneckému klubu, aby hlasoval jednotně,“ sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip.
Proti vládě ANO a ČSSD podpořené komunisty protestovaly na pražském Malostranském náměstí dvě stovky lidí. Protestující požadovali vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.
Tak je to konečně jasně venku. Prezident Miloš Zeman prohlásil v televizi Barrandov, že klidně nechá vládnout Andreje Babiše bez důvěry poslanecké sněmovny třeba celé čtyři roky.
Rumunská vláda ve středu ustála v parlamentu hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice. Koaliční kabinet sociálních demokratů a liberálů se mohl spolehnout na více než 60procentní většinu v zákonodárném sboru. Vláda čelí kritice za to, že se pokusila omezit trestní postih některých korupčních činů. Pod tlakem série demonstrací za účasti statisíců lidí už v neděli ustoupila od svého záměru upravit trestní zákoník.
Slovenský parlament kvůli obstrukcím znovu nedokázal vyslovit nedůvěru vládě Roberta Fica. Slovenská Národní rada se o to pokusila několikrát už včera. Na zasedání ale nepřišla potřebná nadpoloviční většina poslanců. Dnešní zasedání poznamenal spor dvou místopředsedů rady o to, kdo může bez nepřítomného předsedy Andreje Danka schůzi vést.
Sněmovnou neprošel návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD. Jednání před samotným hlasováním se protáhlo na sedm a půl hodiny. Mimořádnou schůzi svolaly pravicové opoziční strany kvůli daňové podpoře biopaliv a střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO, který je současně vlastníkem koncernu Agrofert, jež se na výrobě biopaliv podílí.
V Poslanecké sněmovně celé úterní odpoledne probíhá debata před hlasováním o vyslovení nedůvěry vládě. Koaliční kabinet ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL ale podle všeho hlasování ustojí. K mimořádné schůzi daly podnět TOP 09, ODS a hnutí Úsvit. Sporným bodem je zachování daňové podpory biopaliv.
Sněmovna bude hlasovat o nedůvěře vládě příští úterý. Kabinet ale pokus o svržení zřejmě ustojí, protože opoziční KSČM nepodpoří návrh ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit. Tyto strany chtějí vyslovit kabinetu nedůvěru, protože vládní hnutí ANO nepodpořilo vlastní návrh na ukončení daňového zvýhodnění biopaliv.