„Pokud se auto přibližuje, radar zároveň zintenzivní blikání svítilny, takže o vás auto za vámi ví,“ vysvětluje Aleš Rohlík, provozovatel prodejny s cyklistickými potřebami.
Motocyklisté se podle Portálu nehod za posledních 13 let podíleli na více než 42 tisících nehodách. Portál vytipoval i riziková místa, kde motorkáři nejčastěji havarují.
Na zledovatělé vozovce se mezi 48. a 50. kilometrem stalo šest dopravních nehod, z toho dvě ve směru na Prahu a čtyři v opačném směru na Liberec. Při jedné z nehod ve směru na Liberec zemřela žena.
Právě chybující řidiči jsou jednou z nejčastějších příčin nehod – a taky jeden z důvodů, proč mimořádných událostí na železnici přibylo. Hazardují i chodci.
Ve srovnání s předchozí zimou se celkový počet nehod zvedl o více než tisíc. Největší množství se jich ve sledovaném období odehrálo ve středních Čechách.
Drážní inspekce eviduje za loňský rok 160 nehod na přejezdech, což je o 14 víc než rok předtím. Kvůli srážce s vlakem zemřelo loni na přejezdu 28 lidí, rok předtím 39.
Rok 2021 byl na drahách o něco klidnější než ten předchozí. Nehod na železnici loni mírně ubylo. Drážní inspekce eviduje 1138 mimořádných událostí, předloni jich bylo o deset víc.
Na kolo jen s přilbou, vyzývají policisté. Její přínos ale není neomezený, napovídá vedle zahraničních studií i analýza 776 úmrtí českých cyklistů provedená datovými novináři severu iROZHLAS.cz.
Se stavbou třetích pruhů budou dělníci začínat postupně. První práce by měli zahájit do dvou let. Například rozšiřování D5 ale začne nejdřív v roce 2027. Na vině je komplikovaný povolovací proces.
Nejhorší bilanci má pátek, který si připsal šest obětí na životech, letos nejvíc za jeden den. V sobotu podle denních policejních statistik zahynuli tři lidé a v neděli dalších pět.
Strážci přírody v národních parcích dostanou podle Lidových novin větší pravomoci. Stát láká cizince na práci, brání jim ale úřady, píše Právo. Deník se věnuje smrtelným nehodám o letních prázdninách.
Z policejních dat vyplývá, že se loni stalo na silnicích stalo přes čtyři tisíce nehod cyklistů. Polovinu z nich přitom zavinili sami lidi na kolech. Přibližně třetina z nich předtím pila alkohol.
Český rozhlas vytvořil mapu, kde si můžete najít počty mrtvých a zraněných na kolejích po celé republice. Za vstup do kolejiště mimo určená místa hrozí pokuta.
Mezi hlavní opatření patří legislativní změny jako úprava trestů za dopravní přestupky, včetně úpravy bodového systému. Další změnou by mohl být vznik rehabilitačního programu pro recidivní řidiče.
Nedaleko Břeclavi-Poštorné bylo střetů aut se zvěří od dubna do září nahlášeno osm. Podle Srna indexu na tomto asi 160metrovém úseku srazili řidiči vůbec nejvíc lesních zvířat na celé jižní Moravě.
Podle policejních statistik to vypadá, že Češi jsou jako chodci na silnicích opatrnější než dřív. Za prvních osm měsíců letošního roku jich při nehodách zemřelo 43, nejméně od roku 1964.
Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 víc. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.
Letos přibylo také střetů na železničních přejezdech, ať už s automobily, lidmi nebo jinými překážkami. Za prvních sed měsíců šlo o 116 případů. Zemřelo při nich 23 osob.
Letní prázdniny jsou podle statistik nejkrizovějším obdobím na silnicích. Vyšší počet smrtelných nehod totiž mohly ovlivnit vysoké teploty, které panovaly zejména na konci června.
„Slyšela jsem teď, že se to nemá, ale udělala jsem to,“ říká žena z Prahy. „Je to hrozná úleva,“ reaguje jiná na otázku, jestli ví, že to je nebezpečné.