Nikdo nezpochybňuje, že zadlužování není žádoucí. Už proto, že v českých podmínkách stát není schopen nejen chytře investovat, ale často podporuje i naprosto nesmyslné projekty.
Kontroloři prověřovali peníze na připravenost proti katastrofám. Ministerstvo pro místní rozvoj neznalo potřeby hasičů, policistů a záchranářů. Kvůli váhání resortu vnitra nepořídila policie techniku.
Jako příklad uvádí 15 oprav osobních aut starých 22 až 24 let, na které ministerstvo vynaložilo 12,5 milionu korun. Cena oprav tak násobně převyšovala hodnotu aut, vzhledem k jejich stáří.
Kontroloři poukázali i na nekvalitní odstraňování závad, chybějící odpočívadla pro kamiony či časté jízdy přetížených vozidel. Ředitelství silnic a dálnic s vyzněním zprávy nesouhlasí.
Předškolní zařízení, které se stará v malém počtu o nejmenší děti, už funguje na jiných úřadech státní správy, včetně ministerstev financí, zahraničí či třeba zemědělství
V Česku nebude splněna většina cílů evropského operačního programu Životní prostředí 2014–2020, ze kterého vydalo ministerstvo životního prostředí do konce roku 2021 na dotacích 5,15 miliardy korun.
Mimořádnou schůzi k situaci v České poště vyvolalo opoziční hnutí ANO. Opozice se svými návrhy usnesení neuspěla, koaliční většina naopak prosadila dva body, které vznesl poslanec STAN Ondřej Lochman.
„Myslím, že stát má velké rezervy a má nejenom možnost, ale povinnost se zabývat tím, co dělá,“ říká prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Zástupci kanceláře prezidenta Miloše Zeman uvedli, že podezření se týkají například porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu. Zmiňují zejména Velíška a Javůrkovou.
Úřady postupovaly při evidenci zajištěného a zastaveného majetku nejednotně a rozdílně ho i oceňovaly a udržovaly. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu.
Jihlavská i vyškovská nemocnice nakoupily dražší operační stoly pro pacienty s morbidní obezitou. Ani jedna ale neinformovala, kolik takových pacientů operovala.
Dotace ve výši 7,5 miliardy korun, které rozdělovalo ministerstvo pro místní rozvoj na pořízení zdravotnického vybavení, ve většině případů využil stát účelně, hospodárně a v souladu s předpisy.
„Pavlovi jsem doporučil, aby se předtím, než nás budou žádat o novou kontrolu, seznámili s tím, co jsme udělali. Jedná se asi o 200 stran,“ říká šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
„Zapadá to dosti do způsobu jednání Miloše Zemana, který tímto způsobem, trochu naivně, chce dát najevo jakousi supremaci nad novým kandidátem,“ řekl Kroupa Radiožurnálu.
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu zatím nemohl výsledek kontroly Pavlovi sdělit, neboť je vázán mlčenlivostí. Z toho, co mohl poskytnout, je ale zřejmé, že audit zjistil celou řadu pochybení.
V dohledné době se chce s Pavlem setkat i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Nejsilnější opoziční hnutí chystá adresovat zvolenému prezidentovi dopis.
Závěry auditu Nejvyšší kontrolní úřad plánuje zveřejnit až na konci ledna. Mohou za to elitní detektivové, kteří si část dokumentů a závěry auditu o pracovnících Hradu vyžádali k prozkoumání.
Podle informací Deníku N si detektivové vyžádali od Hradu zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu o hospodaření prezidentské kanceláře. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Kontroloři zjistili, že ačkoliv podpora měla podle strategie ministerstva směřovat přednostně malým podnikům, ministerstvo pro ně žádný národní dotační program v uvedených letech nepřipravilo.
Vysoké ceny volání a mobilních dat potvrzuje studie zpracovaná pro Evropskou komisi i mezinárodní srovnání, které vypracoval Nejvyšší kontrolní úřad na základě dat Českého telekomunikačního úřadu.
„Není možné, aby řekl, že se něco stalo v době, kdy on tam ještě nebyl. Je v řídící pozici proto, aby odpovědnost nesl a zdůvodnil, proč tak případně nemůže činit,“ říká Marek Výborný (KDU-ČSL).
Například více než polovina z 331 ukončených projektů na podporu rodinné politiky za 495 milionů korun nedosáhla „stanoveného dílčího cíle, tedy získání kvalifikace pro účastníky projektů“.
Kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ukazují na opakující se problémy ve státní správě: například více než 330 milionů vynaložených na elektronizaci justice přineslo jen minimální pokrok.
Státní podpora průmyslového výzkumu v letech 2016 až 2022 nevedla k očekávaným ekonomickým přínosům, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad. Na projekty v gesci ministerstva průmyslu a obchodu šlo 10 miliard.
Ministerstvo má povinnost poskytovat informace vztahující se ke své působnosti, ale opakovaně a dlouhodobě tak nečinilo. Tím vyvolalo čtyři exekuční řízení.