Nejvyšší státní zastupitelství

| ČTK |Zprávy z domova

V kauze zmanipulovaných IT zakázek padlo nové obvinění. Trestnímu stíhání čelí 27 lidí a dvě firmy

V souvislosti s kauzou zmanipulovaných zakázek na informační systémy čelí nově obvinění 27 lidí a dvě firmy. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Martin Brzobohatý ve středu řekl, že trestní stíhání zahrnuje 14 veřejných zakázek, jejichž celková hodnota je několik set milionů korun. Obvinění v kauze padlo podruhé, policie původně před rokem obvinila 20 lidí a osm firem. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) však některá trestní stíhání v březnu zrušilo.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Dalík chtěl obří sumu, neuspěl kvůli etice protistrany, píše v dovolání šéf žalobců Zeman

Lobbista Marek Dalík se podle Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v kauze Pandur snažil sofistikovaným způsobem vylákat částku, která téměř stonásobně převyšuje prospěch velkého rozsahu, jak jej definuje trestní zákoník. Neuspěl jen kvůli etickému jednání protistrany a poškodil reputaci Česka v zahraničí. Uvedla to ČTK, která se opírá o text dovolání šéfa žalobců Pavla Zemana. Okolnosti podle Zemana znemožňují uložení trestu pod hranicí zákonné trestní sazby.

NSZ zrušil stíhání firem a některých osob v kauze IT zakázek

| ČTK |Zprávy z domova

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo některá trestní stíhání v kauze údajně zmanipulovaných zakázek na informační systémy, ve kterých bylo obviněno 20 lidí a osm firem. Zcela zrušeno bylo stíhání všech osmi obviněných firem a tří lidí, u zbývajících obviněných bylo stíhání zrušeno částečně nebo byly jejich stížnosti zcela zamítnuty.

| kov, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Případ zavražděného podnikatele Housky by se mohl znovu otevřít

Případ vraždy vlivného podnikatele Romana Housky by se mohl znovu otevřít. Chtějí to jeho blízcí, kteří se obrátili na Nejvyššího státního zástupce. Za vraždu byl na třináct let vězení odsouzen bývalý voják Michal Krnáč. Houskovi pozůstalí jsou ale přesvědčení, že policie nechytila toho, kdo si vraždu objednal. V pondělí proto pošle jejich advokátka nejvyššímu státnímu zástupci žádost, aby se dovolal k Nejvyššímu soudu.

| ČRo, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Nejvyšší žalobce kritizuje Válkové návrh zákona o státním zastupitelství

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kritizuje novelu zákona o státním zastupitelství, kterou předložila koaličním partnerům ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO. Návrh počítá se zřízením speciálního odboru pro potírání korupce a finanční kriminality a zároveň se zachováním obou vrchních státních zastupitelství. Zeman je ale ve svém návrhu chtěl původně zrušit.

|Simona Bartošová, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

NSZ zamítlo stížnosti 4 obviněných proti stíhání v kauze úniků informací z BIS

Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnosti čtyř obviněných v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Stěžovali si proti usnesení o zahájení trestního stíhání v této kauze. Podle ČTK stížnosti podávali advokát David Michal, podnikatel Ivo Rittig, jeho obchodní partner Tomáš Jindra a bývalá šéfka kabinetu expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová (Nagyová).

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Žalobce zrušil stíhání Julínka. Policie se bude případem zabývat dál

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo policejní usnesení o trestním stíhání bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka v kauze provozování letecké záchranné služby. Zastupitelství tak vyhovělo Julínkově stížnosti. Stíhání se týkalo údajného zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. I přes rozhodnutí státního zástupce se bude policie případem zabývat dál.

|Petra Benešová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Změny zákona o státních zastupitelstvích vadí opozici i Kalouskovi, vláda je přesto projedná

Pozice nejvyššího státního zástupce by mohla být do dvou let silnější. Místo vlády by ho od roku 2015 nově jmenoval prezident. Se změnami počítá návrh zákona o státních zastupitelstvích, který dnes projedná vláda. Předloha také počítá s tím, že by se zrušila vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Opozice plány ministerstva spravedlnosti kritizuje.