V úterý policie prohlásila, že všichni přeživší budou obviněni z nelegální těžby a porušení imigračních zákonů. V minulosti policie již některé z horníků, kteří z dolu dobrovolně vyšli, zadržela.
Na párty dorazilo zhruba 500 lidí. Účastní se hlavně mladí lidé a také cizinci. Podle vyjádření policistů nedošlo k žádnému incidentu nebo žádnému zranění.
Šířením digitální verze knih prostřednictvím internetu přicházejí ročně jejich tvůrci o téměř dvě miliardy korun. „Omezuje to vznik nových děl,“ stěžuje si Svaz českých knihkupců a nakladatelů.
Čeští kriminalisté se na konci srpna zapojili do mezinárodní operace proti organizované skupině Sparks, která nezákonnou distribucí filmů způsobila studiím škodu ve výši nejméně deset milionů dolarů.
Podle nezávislého starosty Dřínova Miroslava Štěpánka k vyšetřování obec nemá žádné nové informace, nemá ani žádnou zpětnou vazbu o tom, jak se vyvíjí nadále.
Kolik stojí velbloud nebo třeba klokan a kde je možné si tato zvířata koupit? Na internetu jsou desítky nabídek na prodej exotických mazlíčků. Za nelegální nákupy přitom hrozí vysoké sankce.
Radnice ve Vratimově na Ostravsku má podezření, že v obci funguje nelegální domov pro seniory. Jde o penzion a podle zjištění vratimovských úředníků jim není poskytována odpovídající zdravotní péče.
V Česku přibývá nelegálních skládek. Ukazují to statistiky iniciativy ZmapujTo, která nepovolená smetiště monitoruje. Zatímco před dvěma lety jí lidé přes mobilní aplikaci nahlásili 800 černých skládek, vloni už jich bylo o tisíc víc. Velké skládky se sice obcím a majitelům lesů daří likvidovat, stojí to ale hodně úsilí a peněz. A stále roste počet menších skládek.
Stromky vysázené bez povolení teď řeší ochranáři i úřady na Vysočině. Často jen náhodou zjistí, že na mezích, loukách nebo pastvinách majitel pozemku vysázel stromy, ale přitom mu chybí potřebná razítka. To je ale nelegální a podle ochranářů tak navíc může zlikvidovat velmi cenné lokality s chráněnými rostlinami a živočichy. Za nepovolené zalesňování také hrozí vysoká pokuta.
Přes 8 a půl tisíce nelegálních migrantů zajistili loni policisté na území Česka. Oproti předchozímu roku je to nárůst o víc než 3700 zadržených cizinců. Zhruba čtvrtinu zadržených tvoří občané Sýrie. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého je to důsledek migrační krize.
Na Vysočině a v Karlovarském kraji se objevily nelegální charitativní sbírky. Nejsou povolené krajským úřadem a hrozí, že lidé peníze pošlou na konta zbytečně. Jedna ze sbírek je kopií charitativní akce pro nemocného chlapce Aleše Dennera z Třebíčska. Podle pořadatelů skutečné sbírky hrozí, že peníze skončí na kontech podvodníků.
8:23
|Helena Šulcová, Ondřej Houska, Vojtěch Koval|Zprávy ze světa
Evropská komise chce po Česku vysvětlení, proč nedokáže vyhošťovat lidi, kteří jsou na jeho území nelegálně. Komise to vyčítá českému ministerstvu vnitra v dopise, který má Český rozhlas k dispozici. Česko přitom v rámci EU dlouhodobě vyzývá k razantnějšímu boji s nelegální migrací a požaduje rychlé vyhošťování ekonomických migrantů. Tedy těch, kteří nemají právo na azyl.
Soudy nesmí ve sporech mezi dodavateli elektřiny a jejími černými odběrateli stanovit těmto zákazníkům dodatečně k úhradě přemrštěné částky. Platba není sankcí, ale musí být jen náhradou vzniklé škody. Proto částka musí být přiměřená. Vyplývá to z dnešního verdiktu Ústavního soudu.
V Česku se stále častěji objevují nelegální cestovní kanceláře. Chybí jim pojištění proti případnému krachu, bez této smlouvy ovšem zákon zakazuje prodávat zájezdy. Asociace cestovních kanceláří před takzvanými černými cestovkami varuje. Jejich klientům podle ní hrozí, že přijdou o peníze i dovolenou.
Při hledání vltavínů zemřel mladý muž. Při nelegální těžbě ho zavalila hlína nedaleko obce Nesměň u Ločenic na Českobudějovicku. Podle policie jde o první tragický případ při hledání vltavínů.
Příhraniční tržnice s nelegálními CD a DVD se stávají minulostí. Ve většině případů už dnes piráti sdílejí filmy a hudbu na internetu. Uložišť jako nelegálních zdrojů v poslední době přibývá. Policie ale tvrdí, že se jí daří proti padělání bojovat. Jen vloni objasnila 19 případů padělání a porušování autorských práv. Škodu u nich vyčíslila na víc než 57 milionů korun.
Do Česka se dostává zakázaná nezdaněná nafta. Jen loni odhalili celníci přes 200 případů nelegálních dodávek takzvané červené nafty. Pašeráci ji do Čech dovážejí hlavně z Německa a Rakouska. Stát tak ale přichází každoročně o miliony korun na spotřební dani.
Za první pololetí letošního roku obstavila protikorupční policie majetek za více než miliardu a půl. Jenže zatím se státu moc nedaří nelegálně získané nemovitosti nebo peníze úplně zabavit. Koalice to chce změnit. Na středečním jednání ministři probírali, jak by měli lidé v případě pochybností úředníků prokazovat původ nemovitostí nebo třeba luxusních aut.
Vládní koalice odstartovala diskusi o zabavování nelegálního majetku. Cílem je, aby člověk stíhaný za korupci nebo kvůli daňovým únikům musel doložit, jestli majetek získal legálně. Dosud to musí prokazovat policie. Novinka by podle plánu měla začít platit už od příštího léta.
Z Bulovky na Liberecku po více než osmi letech zmizí část skládky nelegálně dovezeného odpadu z Německa. Dnes začnou auta zhruba polovinu odpadu odvážet z bývalého teletníku do liberecké spalovny. Plasty, hadry a pryž už několikrát hořely a ohrožovaly zdraví místních lidí.
Spojení dostihy a sázky má k sobě ještě blíž, než si možná myslíte. V období před Velkou pardubickou tradičně zbystří i hráči, kteří jinak Štěstěnu nepokouší, a hlavně se v Česku v prostředí dostihového sportu sázelo ještě daleko dřív, než začali bookmakeři vypisovat kurzy na hokej, fotbal nebo tenis. A to ještě před rokem 1989, kdy se jednalo o ilegální zábavu.
Zřejmě pouze na papíře zůstane rekordní pokuta za nelegální německý odpad v Bulovce na Frýdlantsku. Pokutu 25 milionů korun dostala firma Nisa Recykling už letos v březnu. Společnost ale na úřední poštu nereaguje a Česká inspekce životního prostředí bude peníze těžko vymáhat. Jednatel firmy žije v Rumunsku a ani policie ho nemůže najít.
Policisté našli v Hrobicích na Zlínsku, v Ostravě a také v Háji u Duchcova milion litrů skoro čistého lihu. Firma MORÁVIA-CHEM prý o tajných skladech nic nevěděla. Daňový únik spočítali policisté na zhruba 300 milionů korun. Zhruba třetina nalezeného lihu byla v nádržích pod podlahou haly v průmyslovém areálu v Háji.
Český politik Jan Rytíř ze strany Suverenita získal neoprávněně doktorandský titul na policejní akademii v Bratislavě. Přišlo se na to v souvislosti s korupčním skandálem na této vysoké škole. Rektor a další zaměstnanci školy měli za úplatek manipulovat výsledky přijímacího řízení.
Ministr práce Jaromír Drábek z TOP 09 slíbil na dnešním sněmu Hospodářské komory v Brně přísnější kontrolu nelegálního zaměstnávání. Podnikatele proto čeká série kontrol. Státní úřad inspekce práce od letošního ledna zdvojnásobil počet kontrolorů na celkem 800.
Česká pobočka protipirátské organizace BSA nabídne finanční odměnu za udání softwatového pirátství ve firmách. Ta dosáhne až 10 procent z vysouzeného odškodnění.
Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá dva současné a jednoho bývalého policistu kvůli nezákonnému získávání telefonních výpisů. Jednou z podezřelých je policistka ze středních Čech, dalším pak policista ze severočeského Varnsdorfu se svým bývalým kolegou.