Němeček

|Tomáš Bystrý, Iveta Vávrová, Ondřej Patrovský |Zprávy z domova

Protest praktických lékařů. Chtějí zavřít ordinace kvůli nízkým platbám a povinným stážím

Praktičtí lékaři v září možná protestně zavřou na den své ordinace. Oznámilo to Sdružení praktiků. Kritizují nízké platby za práci lékaře a nesouhlasí s povinnými službami v nemocnicích. Právě to chce část poslanců prosadit do zákona o vzdělávání lékařů a navrhuje pravidelné stáže v nemocnicích pro všechny ambulantní specialisty.

|David Černý |Zprávy z domova

Kabátek dál v čele VZP. Babiš protestuje, Němeček kritiku odmítá: ANO v radě proti nebylo

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu dál povede současný ředitel Zdeněk Kabátek. Správní rada VZP ho do funkce v pondělí zvolila na další čtyři roky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš to ale považuje za skandální. Kabátek je prý představitelem éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky. Babiš dodal, že jde o podraz ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka z ČSSD. Ten ale Babišovu kritiku nechápe. Šéfa VZP volí správní rada pojišťovny, kde má své členy i hnutí ANO. A ti proti nebyli.

| ČRo, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Němeček má znovu předložit protikuřácký zákon, od ANO chce nejdříve záruku

Protikuřácký zákon by mohli poslanci v tomto volebním období řešit znovu. Přeje si to alespoň premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, a tak bude prosazovat jeho nové předložení. Podle Sobotky není možné ustupovat tabákové lobby. Neschválení zákona včera vyvolalo ostrý spor uvnitř vládní koalice, sociální demokracie a hnutí ANO se navzájem obviňují z podrazů.

| ČTK, Denisa Šindlerová |Zprávy z domova

Na růst platů musí dát peníze vláda, shodl se Němeček se zástupci nemocnic

Na desetiprocentní zvýšení platů lékařů a sester v nemocnicích musí přispět vláda. Shodli se na tom zástupci nemocnic s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem z ČSSD. Základní podmínkou podle Němečka je, že vláda zvýší platby za státní pojištěnce. Zdravotnické odbory už několik měsíců upozorňují na to, že velká část lékařů odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Zvýšení platů podle nich krizi ve zdravotnictví nevyřeší.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Němeček navrhne vládě zvýšení plateb za státní pojištěnce

Ministerstvo zdravotnictví předloží vládě návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané. Ročně by tak mělo zdravotnictví dostat navíc 10 miliard korun. Šéf resortu Svatopluk Němeček z ČSSD se na tom dohodl s lékařskými odbory a organizacemi pacientů. Chtějí tak řešit personální krizi v nemocnicích, kde údajně chybí zhruba tisícovka lékařů a tisíce sester.

Zdravotní pojišťovny by měly dostat víc peněz na drahé pacienty

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Pojišťovny by měly dostat víc peněz na chronicky nemocné pacienty a také na ty, kteří potřebují mimořádně drahou péči. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví. Pojišťovny peníze navíc nedostanou, jen se mezi nimi jinak rozdělí. Pak by měly chronikům nabízet speciální programy. Týká se to třeba lidí s vysokým krevním tlakem. Teď se peníze dělí podle věku a pohlaví klientů.

|Vojtěch Koval, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Ministerstvo chce zavést nový systém vykazování péče v nemocnicích

Místo paušálních plateb by nemocnice mohly v budoucnu dostávat od pojišťoven peníze na léčbu podle konkrétní diagnózy a výše úhrad by se měla sjednotit. Nový systém, který bude podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) největší změnou ve financování akutní péče za posledních 15 let, by mohl začít naplno fungovat od roku 2018.

|Silvie Mikulcová, Martin Karlík, Denisa Šindlerová |Zprávy z domova

Nákup ostravského CyberKnife se prý za Němečkova vedení prodražil o miliony, ministr to odmítá

Ostravská fakultní nemocnice podle policie předražila za vedení současného ministra Svatopluka Němečka z ČSSD nákup kybernetického nože o 65 milionů korun. Kriminalisté část peněz zajistili v jedné z moravských firem. Uvedla to Česká televize. Nákup přístroje CyberKnife pro ostravskou nemocnici schválily ministerstvo i vláda, řekl Němeček s tím, že v kauze není vyšetřován ani obviněn.

| ČTK |Zprávy z domova

Němeček chce opatření proti vývozu léků. A nižší platby za zdravotnický materiál

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce prosadit změnu legislativy, která zabrání vývozu levných léků, které by pak mohly chybět českým pacientům. Podle něj předloni skončilo za hranicemi zboží za víc než tři a půl miliardy korun. Kromě toho ministerstvo chystá i opatření, které by mělo snížit i výdaje za zdravotnické prostředky – nově by ceny a úhrady určoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

| ČTK, ČRo |Regiony

Němeček v Dobřanech názor nezměnil. Na odvolání šéfa tamní léčebny trvá

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) trvá na odvolání ředitele dobřanské psychiatrie Vladislava Žižky. Názor na odvolání, proti němuž se v petici postavila většina zaměstnanců léčebny, ministr nezměnil ani po dnešní návštěvě Dobřan. Léčebna podle ministra neměla propustit muže, který následně ubodal knihovnici v Horní Bříze u Plzně. Zaměstnanci tvrdí, že léčebna nepochybila a v petici žádají navrácení ředitele do funkce.

Zaměstnanci psychiatrie v Dobřanech se postavili za odvolaného ředitele. Hrozí stávkou

|Lukáš Milota |Regiony

Stovky zaměstnanců Psychiatrické nemocnice Dobřany podepsaly petici za odvolaného ředitele. Ten musel opustit své místo poté, co bývalý pacient léčebny zavraždil knihovnici v Horní Bříze na Plzeňsku. Postup dobřanské nemocnice už prověřovala komise ministerstva zdravotnictví. Podle ní léčebna zákon neporušila, ale to podle ministra Svatopluka Němečka neznamená, že bylo vše v pořádku.

|Milan Kopp, Lenka Jansová |Zprávy z domova

Koaliční špičky se pokusí otupit spor mezi ministry Babišem a Němečkem

Vládní koalice čelí dosud nejvážnější roztržce mezi ministry. Jejími aktéry jsou vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Oba se slovně napadli už na konci minulého týdne. Spor tehdy uklidňoval až premiér Bohuslav Sobotka. Dnes se s Babišem sejde znovu a přestřelku chce řešit i koaliční rada. Šéf hnutí ANO totiž kritiku dál stupňuje. Kvůli hospodaření ostravské fakultní nemocnice za éry, kdy jí šéfoval Němeček, Babiš dokonce chystá trestní oznámení.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Spory Němečka a Babiše se propírají ve sněmovně, řešit je bude koalice

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD se ostře ohradil proti informacím v dnešní MF Dnes, kterou vlastní jeho vládní kolega, ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Němečka jsou informace v článku o léčbě diabetiků kmenovými buňkami lživé a mají za cíl ho poškodit. Přestřelka obou ministrů zaujala sněmovní opozici a vstoupil do ní už také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

| ČRo |Zprávy z domova

Tragédii ve Žďáru mohlo podle Sobotky zavinit selhání státních institucí

Za neštěstím, ke kterému v úterý ráno došlo ve Žďáru nad Sázavou, kde šestadvacetiletá žena zabila šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu, mohlo být podle premiéra Bohuslava Sobotky systémové selhání státních institucí. Vznikla proto pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo.