Celá sbírka přitom začala nenápadně. V plánu rozhodně nebylo, že se jednou nafoukne na padesát kusů – od předválečné Škody Popular až po pick-upovou verzi Felicie.
Dokud nebyla k dispozici kniha Oty Rambouska Jenom ne strach, běžný občan toho o skupině bratrů Mašínů věděl pramálo. Případně jen z oficiální verze, že to byli banditi a sprostí vrazi.
Zatímco většina západních Němců podle průzkumu agentury Infratest dimap věří, že se sjednocení země povedlo, tento názor má na východě jen 35 procent lidí.
Zapomenutým hrdinou studené války je Bedřich Lorenz. Kurýr západních zpravodajských služeb zemřel při přechodu našich hranic a Státní bezpečnost po delší době rozkryla síť jeho kontaktů.
Berlínská zeď se stala symbolem rozdělené Evropy: oddělovala ostrov svobody, tzv. Západní Berlín, od zbytku okupované tzv. Německé demokratické republiky (NDR).
Před šedesáti lety, v srpnu 1961, začala stavba Berlínské zdi. Téměř třicet let byla symbolem násilného oddělení lidí stejné národnosti, často i jednotlivých rodin.
Thomas Brussig se - s velkou dávkou satiry - věnuje poměrům v době znovusjednocení Německa. V rozhovoru mluvil mimo jiné o tom, jak je Německo po třiceti letech jednotné.
Německo bylo pak sjednoceno až přistoupením NDR k SRN v říjnu 1990. Tomu předcházel bouřlivý, zhruba rok a půl trvající proces, který jsme se pokusili alespoň v některých uzlových bodech zachytit.
Někdejší kancléř Kohl sliboval, že se východní regiony rychle promění ve vzkvétající kraje. Pak ale přišla privatizace a bankroty stovek podniků. Bez práce se najednou ocitly asi tři miliony lidí.
Steinmeier takto promluvil k desetitisícům lidí, kteří si přišli připomenout výročí 30 let od pádu komunistického režimu. Narážel tak na sílící německé rozdělení.
I přes výrazné sblížení obou částí země v uplynulých 30 letech, jsou i dnes patrné četné rozdíly. Jejich srovnání může trvat i padesát let, řekla kancléřka.
O rozhodnutí umožnit občanům komunistické Německé demokratické republiky cestovat na Západ, se dozvěděla z rozhlasu. V uších jí utkvělo prohlášení, že nová opatření vstupují v platnost neprodleně.
Východoněmecký režim se roku 1989 otřásal v základech, přesto ještě pár měsíců před pádem berlínské zdi posílal lidi za útěk do vězení. Dokládá to i případ tehdy 23leté Anne Hahnové.
Zápach z požáru v Meklenbursku-Předním Pomořansku je cítit i v sousedním Sasku. Ve vzdáleném Lipsku a v Drážďanech kvůli němu hasiči přijali řadu telefonických upozornění.