USA 0:1 Česko

nemoci

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Chronických nemocí v Česku přibývá. Většinou kvůli nezdravému životnímu stylu

Stále víc Čechů trpí chronickými nemocemi. Největší nárůst je pacientů s cukrovkou, ale i se srdečními a cévními chorobami. Ukazují to dlouhodobé zdravotnické statistiky. Přitom u 80 procent nemocných by se problémy vůbec nemusely objevit, kdyby lidé dodržovali zdravější životní styl. Upozorňují na to lékaři, kteří se v Praze sešli na mezinárodním zdravotnickém kongresu.

|Jitka Hanžlová, Simona Bartošová |Ekonomika

Ceny medu zřejmě porostou. Kvůli nemocem totiž ubývá včelstev

Český med nejspíš podraží. Včelstva se totiž potýkají s chorobami a hynou. Nově se ve dvou místech objevila hniloba včelího plodu, což je onemocnění, které lze přirovnat ke včelímu moru a jediná možnost, jak zabránit šíření této nemoci, je úly zlikvidovat. Přitom ceny jednoho úlu se pohybují kolem pěti až sedmi tisíc korun.

|Petra Benešová, Anna Maňourová |nepoužívat - Věda

Akademie věd pořádá interaktivní výstavu nejzajímavějších témat současné medicíny

Stačí si obléknout těžkou radiologickou vestu a okamžitě se můžete vžít do role lékaře, který na sále operuje složitý případ. Stejně tak si vyzkoušíte i různé chirurgické nástroje. A to jsou jen některá z lákadel interaktivní výstavy "Dotkni se vědy", kterou připravila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Celý víkend návštěvníci uvidí v sídle Akademie věd v Praze v rámci Týdne vědy a techniky zajímavé dokumenty, filmy, ale také hrané scénky z operačního sálu.