nemoci

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Chronických nemocí v Česku přibývá. Většinou kvůli nezdravému životnímu stylu

Stále víc Čechů trpí chronickými nemocemi. Největší nárůst je pacientů s cukrovkou, ale i se srdečními a cévními chorobami. Ukazují to dlouhodobé zdravotnické statistiky. Přitom u 80 procent nemocných by se problémy vůbec nemusely objevit, kdyby lidé dodržovali zdravější životní styl. Upozorňují na to lékaři, kteří se v Praze sešli na mezinárodním zdravotnickém kongresu.

|Petra Benešová, Anna Maňourová |nepoužívat - Věda

Akademie věd pořádá interaktivní výstavu nejzajímavějších témat současné medicíny

Stačí si obléknout těžkou radiologickou vestu a okamžitě se můžete vžít do role lékaře, který na sále operuje složitý případ. Stejně tak si vyzkoušíte i různé chirurgické nástroje. A to jsou jen některá z lákadel interaktivní výstavy "Dotkni se vědy", kterou připravila 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Celý víkend návštěvníci uvidí v sídle Akademie věd v Praze v rámci Týdne vědy a techniky zajímavé dokumenty, filmy, ale také hrané scénky z operačního sálu.

|Jana Čermáková, Simona Bartošová, Eliška Malínská, Vojtěch Man |Zprávy z domova

Alzheimerovu chorobu má ve světě asi 38 milionů lidí, problémem je i v Česku

O Alzheimerově chorobě se mluví jako o nemoci 21. století a podle odborníků představuje největší zdravotnickou hrozbu. Už teď trápí desítky milionů lidí po celém světě a v budoucnu to má být podle expertních odhadů ještě horší. Způsoby, jak by společnost mohla nejlépe nemoci čelit, chtějí probrat účastníci odborného semináře v Poslanecké sněmovně.