nemocní

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

V Izraeli dostávají nemocní marihuanu v lékárnách už léta

Pro někoho je to zdroj dobré zábavy, pro jiné příznak společenského úpadku. Takovou pověst má konopí neboli marihuana. Naši poslanci by se ale už brzy měli zabývat ještě jedním pohledem na cannabis: Pro lidi s ukrutnými bolestmi způsobenými vážnou nemocí nebo třeba úrazem to někdy může být vysvobození z jejich pekla na zemi! Konopí zatím není považováno za lék, ale výrazně může omezit neblahé dopady některých zdravotních problémů. Například v Izraeli ho proto rozdávají nemocným už léta.

|Naděžda Hávová, Lucie Maňourová, Martin Pařízek |Zprávy z domova

Inverze dál trápí česká města, stále platí signál regulace

Česko stále trápí smog, i dnes se podle meteorologů dají čekat zhoršené rozptylové podmínky. Nejhorší kvalitu ovzduší hlásí měřící stanice v Moravskoslezském, Ústeckém a Středočeském kraji, kde nadále platí signál regulace – velké průmyslové podniky zde musí omezit výrobu. Vůbec nejvyšší koncentrace prachů zůstává na Ostravsku.

|Radoslava Kvasničková |Regiony

Duševně choří dostali v Olomouci byt a učí se zase žít

Lidem s duševním onemocněním svitla v Olomouci naděje na lepší život. Zatímco doposud neměla většina z nich šanci na samostatné bydlení a často museli žít v ústavech, projekt olomoucké charity nabízí jinou možnost. Duševně nemocní mohou nyní bydlet doma nebo najít dočasné útočiště v třípokojovém bytě, který charitě poskytl olomoucký magistrát. S chodem domácnosti jim pomůže asistent, který je naučí zvládat úklid, vaření nebo hospodaření s penězi.