V rakouském Braunau začíná kontroverzní přestavba rodného domu Adolfa Hitlera na centrum pro školení policistů. Pomůže to k vyrovnání se Rakušanů s podílem na holocaustu? Nebo by měl být zbourán?
Podle agentury DPA policie prohledala sídlo organizace a také byty 39 lidí, které označila za členy skupiny. Příprava zásahu a rozpuštění skupiny trvala zhruba rok.
Skupina Blood Tribe se hlásí k „árijské síti svobody“. Její členové vyvěsili u brány Disney Worldu nacistické vlajky spolu s vlajkami hlásajícími podporu floridskému guvernérovi Ronu DeSantisovi.
Ruský prezident Putin ve svém projevu opět zmiňoval údajný neonacismus na Ukrajině, vojenskou jednotku přirovnal k ‚Hitlerově divizi‘. Ukrajinu také obvinil z toho, že chce získat jaderné zbraně.
„Vítězství je nevyhnutelné,“ prohlásil Putin. Jako argument uvedl, že Rusko vyrábí třikrát více protileteckých raket než Spojené státy, které Ukrajinu podporují.
Informace, že do židovského státu přijíždí zástupci ukrajinského pluku Azov, má v sobě špetku senzačnosti. Přinejmenším v izraelských médiích návštěvu sledovali pozorně.
Ukrajina si v jeden a ten samý den připomíná půl roku od únorové invaze ruských vojsk a také 31. výročí nezávislosti na Sovětském svazu. Co se za posledních šest měsíců o Ukrajině svět dozvěděl?
Poslanec německého Bundestagu Petr Bystroň měl hajlovat na demonstraci proti karanténním opatřením. Nyní bude vyšetřován policií. Bystroň je původem Čech. V Německu bydlí od roku 1988.
Celý svět upírá pozornost směrem k Ukrajině a zabývá se otázkou, jakým způsobem bude Rusko dál postupovat. S ohledem na tuto situaci tak trochu mimo hledáček pozornosti zůstává Čína.
Moskva připomíná, že židovské kořeny má i lotyšský prezident Egils Levits a obviňuje ho z toho, že úspěšně kryje rehabilitaci jednotek Waffen-SS ve své zemi.
Rakousko se už desítky let snaží vypořádat s minulostí spjatou s osobou Adolfa Hitlera. Jsou symboly, které ale jen tak nezmizí. Mezi ně patří i dům, v kterém se nacistický vůdce narodil.
Cole loni v lednu spolu se třemi dalšími členy skupiny vyrobili plakáty s nacistickou symbolikou a hesly „Navštívili vás vaši místní nacisté“ nebo „Vaše činy mají následky“.
Sedmačtyřicetiletý muž nebude mít právo na předčasné propuštění. Kromě Lübckeho se před pár lety pokusil zabít ještě jednoho běžence z Afghánistánu a prokurátor ho označil za mimořádně nebezpečného.
Kotleba během líčení vinu odmítl. Obhájce uvedl, že nebyl spáchán trestný čin, a navrhl zprostit politika obžaloby. Závěrečné řeči budou pokračovat 12. října, následně by soud měl vynést verdikt.
Proces s Kotlebou byl v lednu odročen poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení. V případě uznání viny by Kotlebovi hrozilo i vězení.
Vůdcem hnutí je Rinaldo Narrazo, který v online prostředí vystupuje pod pseudonymy. V roce 2018 se přestěhoval do Petrohradu, odkud neonacistickou organizaci řídí.
Německý svaz měst a obcí si v loňském roce nechal udělat průzkum, ze kterého vyplývá, že se s výhrůžkami a jinými formami útoku setkala celá čtvrtina z tisíce oslovených starostů.
„Pan Wieschke je každým coulem rasistický, protiústavní pravicový radikál,“ prohlásila Wolfová v rozhovoru pro deník Der Spiegel. „Proč bych měla mít fyzický kontakt s někým takovým?“
Je to čtrnáct dní, co se německým městem Halle rozlehla střelba. Útok na tamní synagogu je podle židovských organizací smutným dokladem toho, že antisemitismus z Německa nikdy úplně nezmizel.
Obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch. Ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU).
Jednalo se o hlavní aktéry z řad někdejších představitelů hnutí Národní odpor či bývalé členy Dělnické strany. Jak připomíná Právo, šlo o největší zásah policie na tuzemskou ultrapravicovou scénu.
Podle italské policie byla raketa funkční, i když byla bez nálože. Při zátahu proti neonacistům byly zabaveny i nejnovější modely automatických útočných pušek.
Podezřelý měl jet nejméně dvakrát k Lübckemu i se zbraní v tašce, ale nakonec čin neprovedl a údajně tomu byl rád. Lübckeho nakonec přece jen zastřelil 2. června.
Neonacisté si nebudou moct koupit alkohol ani na benzínové stanici. „Čerpací stanice bude policejní základnou a neonacistům nebude pro nákup nápojů přístupná,“ uvedl zemský ministr vnitra.