Nepál

| ČRo, Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Nepálci vědí, že zemětřesení opět udeří. Může to být za vteřinu i za desítky let

Loňské zemětřesení v Nepálu za sebou nechalo spoušť a tisíce mrtvých. Bylo nejhorším, jaké himalájské země zažila za posledních 80 let, a patřilo i mezi nejničivější zemětřesení světa posledních dekád. Nepál leží v seismicky velmi aktivní oblasti, a tak je jisté, že podobná zemětřesení se budou opakovat. Počítají s tím i samotní Nepálci.

Turisté se do Nepálu vracejí, je jich ale o polovinu méně než dřív

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Rok po katastrofálním zemětřesení usiluje Nepál o návrat turistů. Země s úchvatnou přírodou i historickými památkami je totiž právě na turistech ekonomicky závislá – přinášejí valuty i pracovní místa. Loňské zemětřesení turisty ze země vyhnalo. Dnes se sice vracejí, ne ale v takových počtech, na jaké byli Nepálci zvyklí. Turistický ruch se propadl o polovinu.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Památky v Nepálu rok po zemětřesení stále čekají na svou obnovu

Zemětřesení v Nepálu zničilo v zemi obrovské množství památek. Úplná zkáza postihla 133 historických objektů, přes šest stovek jich je poškozených. Nepálská vláda oznámila, že vyhlásila výběrové řízení na jejich obnovu. Pro letošní rok vyčlenila 200 milionů korun. Celková suma na obnovu je ale o řád větší - 5,5 miliardy. Vláda také čelí kritice, že s přípravou rekonstrukce otálela.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Před rokem zasáhlo Nepál ničivé zemětřesení. Vesnice Simthálí se dočkala pomoci jen z Česka

Dnes je to právě rok co Nepál zasáhlo katastrofální zemětřesení. Otřesy o síle 7,8 stupně zabily víc než osm tisíc lidí a další tisíce zranily. Destrukce zasáhla velkou část země. Víc než půl milionu domů včetně mnoha památek nevyčíslitelné ceny se zřítilo. Katastrofa zasáhla především ty nejchudší: lidi na vesnicích. Přišli o domy i hospodářská zvířata. Ve sbírce Pomáhejte s námi Nepálu shromáždili posluchači ČRo téměř 10 milionů korun. Peníze putovaly lidem dvou konkrétních vesnic: Simthálí a Selang.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Do nepálské vesnice Selang dorazí pomoc ze sbírky ČRo, děti dostanou zimní bundy

Společnost Člověk v tísni dnes do nepálské vesnice Selang přiveze poslední část materiálu, určenou pro více než devět stovek domácností. Pomoc je možná díky sbírce Českého rozhlasu Pomáhejte s námi Nepálu. 905 domácností už dostalo balíky vlnitého plechu na stavbu provizorních obydlí, stejně tak panty, hřebíky, dráty a další stavební materiál. Dnes přivezou nákladní auta do vesnice 1107 dětských zimních bund. Distribuci zdržel katastrofální nedostatek pohonných hmot v Nepálu.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Nepál stále bojuje s nedostatkem pohonných hmot. Hospodyně vaří na ohni

Už déle než čtvrt roku sužuje Nepál katastrofální nedostatek pohonných hmot. Benzín a nafta jsou teď prakticky k dostání jen na černém trhu, stejně tak jako plyn na vaření. Strategické suroviny přestaly do Nepálu proudit z Indie kvůli blokádě hranic. Benzínová krize žene Nepál do náruče Číny, která už před časem poslala do země první zásilku chybějících pohonných hmot.