O výšce Mount Everestu se vedly debaty od roku 2015, kdy Nepál postihlo zemětřesení o síle 7,8 stupně. Nová data o nejvyšší hoře světa nyní zveřejnily Čína a Nepál, na jejichž hranici hora leží.
Mise, která měla 34 vědeckých účastníků a v oblasti pobývala na jaře loňského roku, měla za úkol detailně prozkoumat Mount Everest a zaznamenat změny, kterými nejvyšší hora světa prochází.
Počet nakažených horečkou dengue v Nepálu letos raketově stoupl. Faktorů, které se podepisují na alarmující situaci, je víc – globální oteplování, silné monzunové deště i stěhování lidí do měst.
Oběti si podle BBC vyžádaly záplavy i v přeplněném uprchlickém táboře v Bangladéši, v němž žije milion rohingských uprchlíků. Příslušníci tohoto muslimského etnika utekli z Barmy.
Letos při pokusu o zdolání Everestu zemřelo 11 lidí. Podle vědce je to i tím, že sníh se tvoří kolem nečistot, které vlastně stahuje dolů. Tím je pohyb po něm nebezpečnější než dřív.
Světová média i sociální sítě v souvislosti s tragédiemi obletěla fotografie, která ukazuje dlouhou řadu vysokohorských turistů na velmi úzké zasněžené cestě.
Nejvíc v Himálaji zůstává organického materiálu, především nerozložených lidských výkalů. Měnící se klima mezitím odhaluje i těla lidí, kteří zdolávání Mount Everestu nepřežili.
Nemá za sebou úplně povedenou zimu a věří, že ta příští bude mnohem úspěšnější. Biatlonistka Veronika Vítková si po sezoně splnila jeden velký cestovatelský sen.
Na letišti ve městě Lukla se srazil vrtulník s letadlem, nejméně tři lidé havárii nepřežili. Letiště v Lukla je považováno za nejnebezpečnější na světě.
Podle měření z roku 1954 má nejvyšší hora světa výšku 8848 metrů. S tím ale ne všichni souhlasí. Podle Číny je ve skutečnosti nižší. Američtí geografové tvrdí opak.
Turisté bez povolení k výstupu tak mohou dojít jen ke klášteru Rongbuk, který leží o něco níže než základní tábor nacházející se ve výšce 5200 metrů nad mořem.
Nepál začal o víkendu blokovat tisíce webových stránek s pornografickým obsahem. Poskytovatelé internetového připojení se tak snaží dodržet nařízení, kterým chce vláda čelit sexuálnímu násilí v zemi.
Nejméně osm mrtvých si v Nepálu vyžádala sněhová bouře, která v noci zasáhla jejich tábor. Nepálská policie dříve uvedla, že dotčenou skupinu tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští průvodci.
Tisíce horolezců byly při prvním náznaku nevolnosti nuceny výstup přerušit a nechat se helikoptérou přepravit do soukromé nemocnice, vyplývá z vyšetřování nepálské vlády.
Kvůli nedostatku šerpů turisty často doprovázejí nezkušení průvodci a přibývá horských nehod. Vůbec nejvíc lidí vyráží na Mount Everest v dubnu a květnu.
Nepálská policie zachránila dva české turisty, kteří se ztratili v pátek v noci během vysokohorské túry. Informoval o tom internetový server nepálského deníku República.
Nehoda bangladéšského letadla, které v pondělí havarovalo při přistávání na mezinárodním letišti v nepálské metropoli Káthmándú, si vyžádala 38 mrtvých a 23 zraněných.
Bilance letošních monzunových záplav v jižní Asii překročila 1500 mrtvých. Podle DPA je přes 1300 obětí z Indie. V Nepálu zahynulo více než 140 lidí a zhruba stejný počet hlásí také Bangladéš.
Sezónní záplavy v jižní Asii nepřežilo už víc než 500 lidí. A například podle televize BBC bude počet obětí ještě stoupat. S živlem bojují obyvatelé Nepálu, Indie a Bangladéše.
Záplavy a sesuvy v jižní Asii si vyžádaly přes 260 obětí. Miliony lidí musely opustit své domovy. Nepálské úřady posílají humanitární pomoc do nejhůře postižených oblastí na jihu země.
Pro někoho je představa ideální dovolené spojena s lenošením na mořské pláži, někdo má naopak ambice vydat se za svým snem hodně daleko a hodně vysoko.
Jednadvacetiletý tchajwanský turista Liang Sheng Yueh se před téměř dvěma měsíci se svou přítelkyní Liu Chen Chun ztratil v Himalájích. Dvojici nyní našli místní obyvatelé, přežil ale pouze muž.
Indie slavila hinduistický svátek hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Hólí je mimo jiné vítáním jara a loučením se se zimou. Oslavuje plodnost a lásku. V některých místech země trvají oslavy i přes dva týdny.