Profesor Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni vysvětluje, jak se nemoc šíří, koho ohrožuje i jak probíhá léčba. Výrazné nebezpečí podle něj mpox pro Evropu nepředstavuje.
Více než polovina Čechů si myslí, že by válka na Ukrajině mohla přerůst ve světovou válku, píše Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
ČD Cargo pomáhá s převozem surovin z Ukrajiny, píše deník E15. Mf Dnes zase upozorňuje, že se Česko potýká s největším nárůstem planých neštovic za deset let. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Nakažená osoba pobývala začátkem května s přáteli na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Hygienici již začali s trasováním. Odborníci očekávali, že se tento první případ v Česku objeví.
Onemocnění opičích neštovic se nezvykle šíří Evropou. Speciální léky neexistují, většina pacientů se uzdraví. Co o nemoci víme? Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na osm základních otázek.
Další evropské země hlásí případy onemocnění opičích neštovic. „Úplně mě to nezneklidňuje, protože to není nové onemocnění,“ říká pro Radiožurnál šéf České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek.
Virus opičích neštovic si mezi sebou lidé předávají fyzickým kontaktem, například sexuálním stykem. Vědce proto překvapuje jeho šíření na vzájemně vzdálených kontinentech.
Výskyt nemoci potvrdily nově Německo, Francie, Belgie a Kanada. Případy opičích neštovic se objevily v několika zemích Evropy, mimo jiné ve Velké Británii a Španělsku.
„Pokud se sociální interakce zase rozvolní a umožní, tak je velká pravděpodobnost, že počet onemocnění zase naroste,“ říká Radiožurnálu Daniel Dražan z České vakcinologické společnosti.
U očkovaných je pravděpodobnost nakažení menší. Jakmile se ale mutací nakazí, mohou ji přenášet stejně jako lidé bez vakcíny, píše se v dokumentu amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC).
Jizvy po pravých neštovicích způsobily, že anglické ženy v 16. století nosily tlustou vrstvu toxického bílého líčidla. Vzorem jim byla královna Alžběta I., která tak skrývala stopy po onemocnění.
Působil také na ústředí Světové zdravotnické organizace v Ženevě. Byl pasován na Rytíře českého lékařského stavu, vyznamenání obdržel i v Indii nebo v Mongolsku.
Lékaři od ledna evidují v Česku zhruba 22 tisíc případů planých neštovic, což je výrazně méně než v předchozích letech. Loni bylo v prvním pololetí přes 30 tisíc pacientů.