Úředník ruského ministerstva obrany 10. března prohlásil, že výzkum je součást tajného projektu biologických zbraní financovaného Západem. Ruská média následně uvedla, že jde o ukrajinské spiknutí.
Letošní rok byl vyhlášen rokem netopýrů. Ochránci zejména prosí veřejnost, aby netopýry nerušili v jejich zimovištích a během zimních měsíců se vyvarovali vstupu do podzemních prostor.
Pražská záchranná stanice vypustila ve čtvrtek do Stromovky několik netopýrů. Podívejte se na fotografie. Každoročně přijme do své péče 100 až 200 jedinců.
V sobotním tisku se dočtete, že v Česku zlevní vstupné na hrady a zámky pro děti. Původní ceny byly podle MF Dnes diskriminační pro samoživitele. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Mise, kterou vyslala do Wu-chanu Světová zdravotnická organizace, zlom nepřinesla, potýká se ale s kritikou. Některá média ji označují za „propagandistické vítězství Číny a bizarní přešlap WHO“.
Očkovací centrum v Táboře hledalo dobrovolníky mezi důchodci, v letáku za pomoc nabízelo oběd i přednostní vakcinaci, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál..
Ve středečním výběru z médií se dočtete, že potenciálním krachem je v důsledku koronavirové pandemie ohrožen v Evropě každá druhý letecký dopravce. Píše to deník E15.
Novým koronavirem se po celém světě infikovalo víc než 600 tisíc lidí. Není proto divu, že pro řadu vědců se stal tématem číslo jedna. Snaží se vyrobit lék i zjistit, jak se přenesl na člověka.
Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, může pocházet od netopýrů. Naznačují to genetické testy. Podle nich je virus, který nyní ohrožuje lidi, nejméně z 96 procent podobný tomu netopýřímu.
Hospodářské noviny informují o rostoucím zájmu o profesi zdravotní sestry. Lidové noviny píšou, že v Česku žije asi padesát tisíc netopýrů a jejich počty v posledních letech rostou.
Městské úřady ale nemohou nařídit vybíjení kaloňů, protože ti jsou chráněni. Bez bližšího upřesnění proto jen oznámily, že se pokoušejí „přesvědčit“ netopýry, aby se vrátili do původního prostředí.
Jednou z nejčastěji skloňovaných spekulací je tvrzení, že virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu pro testování nových patogenů. Někteří jdou ale ještě dál – podle nich je vir uniklou biologickou zbraní.
Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městskou policii.
Obyvatele nizozemského města Barneveld rozladilo rozhodnutí radnice vyměnit veřejné osvětlení natolik, že začali vidět rudě. Lampy tam totiž opravdu svítí nachovým světlem.
V Kašperských Horách jsou v těchto dnech mimořádně otevřeny i běžně nepřístupné prostory. V rámci Dnů Evropského dědictví se tady například až do neděle mohou lidé každé odpoledne podívat do kostela Panny Marie Sněžné, zapojit se do komentovaných prohlídek kostela svatého Mikuláše nebo navštívit podzemí radnice, které představuje nejen ojedinělý prostor, ale jeho raritou je i to, že slouží jako zimoviště netopýrů.
Netopýří noc ve Vlašimi na Benešovsku byla úspěšná. Stovka účastníků při noční procházce parkem mohla přes echolokátor slyšet létající savce. Kdo chtěl, mohl si netopýry dokonce i pohladit.
V srpnu a v září se v domech častěji objevují netopýři. Jde o neškodná zvířata, která vyhledávají úkryty ve městě nejčastěji při podzimních a jarních přeletech. V panelácích mohou sídlit i celé kolonie. Jednu takovou přírodovědci objevili v Praze Braníku v ulici Na Zvoničce.
Ochránci zvířat vrátili v Čáslavi do volné přírody přes 20 netopýrů rezavých. V únoru přišli tito savci o své zimoviště, které měli v nedalekých Močovicích. O netopýry se následně postarali pracovníci vlašimské Záchranné stanice pro živočichy. Návrat létajících savců do jejich přirozeného prostředí přilákal desítky zvídavých návštěvníků.
Pražští netopýři a hlavně ti, kteří žijí na Vyšehradě, zažili v pátek rušný večer. Několik jich získalo svobodu a sdružení Nyctalus, které se zabývá jejich ochranou, jim uspořádalo benefiční koncert.
Projít se parkem pod katedrálou, vystoupat na hradby, přes amfiteátr projít bránou Všech Svatých a ocitnout se tak na místě, kudy před skoro tisíci lety chodili tehdejší přemyslovští panovníci a významní církevní představitelé. To vše slibuje ambiciózní projekt, který obnoví areál Olomouckého hradu.
Turisté se dnes naposled mohou podívat do tří z pěti zpřístupněných jeskyní Moravského krasu. Kvůli ochraně zimujících netopýrů se až do jara uzavírají částečně Sloupsko-šošůvské jeskyně a úplně Kateřinská a Balcarka.
Virus SARS mohou přenášet netopýři. A to přímo na lidi. Vyplývá to z nových zjištění čínských vědců. Veřejnost by se tak podle nich měla připravit na možné šíření této smrtelné nemoci. Virus se poprvé objevil před jedenácti lety v Asii, odkud se rozšířil do celého světa. 8 tisíc lidí se tehdy chorobou nakazilo.
Skalice u České Lípy zažila včera večer odchyt netopýrů. Tentokrát nešlo o jejich kroužkování nebo odborné měření, ale o tradiční, už sedmnáctou Noc pro netopýry. Na ní se sešlo přes padesát zájemců o létající savce.
Představte si, že přijedete domů z dovolené a zjistíte, že máte byt plný netopýrů. A nejen jich, také trusu a zápachu. V Plzni to není nic neobvyklého. Právě teď je v plném proudu období, kdy netopýři migrují a po cestě vyhledávají lidská obydlí. Každý rok chytají zvířecí záchranáři v bytech tisíce těchto okřídlených savců, kterým přišla vhod například otevřená ventilačka.
Podzemí pohraniční tvrze Hanička v Orlických horách včera procházela skupina zoologů z Agentury ochrany přírody. Právě podzemí desítky metrů pod povrchem země nabízí ideální zimoviště netopýrům. A právě měsíce, kdy tito chránění savci hybernují, jsou ideální příležitostí pro jejich počítání.
Na hradě Valdštejně u Turnova se rozdávaly památeční plakety a certifikáty ‚Náš soused netopýr‘. Česká společnost pro ochranu netopýrů tak ocenila občany a instituce, které chráněným létajícím savcům poskytli úkryt.
Máme svého netopýra - to si mohou říci lidé, kteří od České společnosti netopýrů dostali domovní znamení se znakem netopýra a certifikát. A to vše za to, že se postarali o úkryt pro chráněné netopýry ve svých domech. Přirozených úkrytů pro vzácné létající savce ubývá a ochránci přírody jsou rádi, že právě na Liberecku čím dál více lidem nevadí mít za souseda netopýra.