Newtown střelba

USA si připomínají rok masakru v Newtownu. Zahynuly při něm dvě desítky dětí

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Příbuzní, přátelé a široká veřejnost si dnes ve Spojených státech připomínají památku obětí masakru v základní škole Sandy Hook v Connecticutu. Přesně před rokem vtrhnul do areálu útočník, který postřílel dvacet dětí a šest dospělých a pak zbraň obrátil proti sobě. Tragédie rozpoutala v Americe debatu o pravidlech držení střelných zbraní. Rok poté jsou ale mnozí zklamáni tím, že slibované reformy zůstaly jen na papíře.

|Lubica Bergmanová, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Vláda USA hledá příčiny násilí na veřejnosti. Zaměřuje se i na film

Kolik násilí ještě snesou hollywoodské trháky nebo videohry, ve kterých vítězí ten, kdo zastřelí nejvíc nepřátel. I tuto otázku si teď ve Spojených státech kladou po nedávném masakru ve škole v Newtownu. Americký viceprezident Joe Biden proto hledá způsoby, jak podobným tragédiím předejít. Na mušku si vzal i zábavní průmysl. Ten ale zatím odmítá svůj obsah regulovat.

|Vít Pohanka, Ondřej Himmer, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Obama sestavil pracovní skupinu pro omezení masového násilí

Americký prezident Barack Obama chce už v lednu představit konkrétní opatření, jak zabránit násilí páchanému střelnými zbraněmi. Plánuje mimo jiné i lepší přístup k psychologické pomoci. Podle všeho se ale zaměří hlavně na omezení prodeje některých střelných zbraní nebo jejich doplňků. Vše začíná projednávat pracovní skupina, které dal prezident vzniknout.

|Silvie Třeslínová |Zprávy ze světa

Američané se ptají po motivu masakru v Newtownu. Vrah asi jednal promyšleně

Obyvatelé amerického Newtownu začali pohřbívat oběti pátečního masakru. Na mnohých místech města lidé stále zapalují svíce a nosí květiny. Tragédie je pro mnohé o to bolestivější, že nechápou, jak mohlo k tak hrůzné události v jejich dříve velmi bezpečném městečku dojít. Proč se dvacetiletý Adam Lanza rozhodl střílet na základní škole, stále neví ani policie.