nezaměstnanost

Nejnovější zprávy

| ČTK |Ekonomika

Nezaměstnanost klesla. Bez práce je v Česku 350 000 lidí

Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst přibylo. Údaje zveřejnil úřad práce. Nezaměstnanost by podle něj měla klesat i v dalších měsících.

| ČTK |Ekonomika

Únorová nezaměstnanost byla nejnižší od roku 2008, podle ekonomů povede k vyšším mzdám

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejnižší únorová hodnota od roku 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Údaje ve středu zveřejnil Úřad práce ČR. Údaje o poklesu nezaměstnanosti podle analytiků ukazují na přetrvávající výraznou poptávku po pracovní síle, za kterou je dobrý výkon ekonomiky. Tento vývoj přitom bude nadále tlačit na další růst mezd.

| ČTK |Ekonomika

Nezaměstnanost vzrostla. Bez práce bylo v lednu téměř 400 000 lidí

Nezaměstnanost v Česku vzrostla o desetinu procentního bodu. Z prosincových 5,2 stoupla na 5,3 procenta. Lidí bez práce bylo zhruba o osm tisíc víc, zaměstnání hledalo 389 416 uchazečů. Je to ale o téměř 78 tisíc nezaměstnaných méně než ve stejném měsíci loni a zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008. Zvýšil se také počet volných míst. Nezaměstnanost v lednu podle Úřadu práce roste pravidelně. Od prosince přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 135 536.

| ČTK, David Černý |Ekonomika

Nezaměstnanost v prosinci překročila pět procent. Skončily sezonní práce

Lidí bez práce v prosinci přibylo. Nezaměstnanost v Česku stoupla z listopadových 4,9 procenta na 5,2 procenta. I tak jde ale podle Úřadu práce o nejlepší výsledek od roku 2008. Čísla stoupla hlavně kvůli končícím sezonním pracím. Do evidence se přihlásili taky lidé, kterým na konci roku skončily pracovní smlouvy a dohody. Podle Úřadu práce ČR jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku. Také analytici podobný vývoj očekávali.

| dp |Zprávy ze světa

Nezaměstnaní Finové začali pobírat nepodmíněný příjem. Měsíčně dostanou přes 500 eur

Finský federální úřad sociálního zabezpečení Kela od 1. ledna začal s vyplácením zhruba 560 eur měsíčně, tedy zhruba 15 tisíc korun, dvěma tisícům nezaměstnaných Finů. Ti budou dávky dostávat až do roku 2019, a to i v případě, že si práci najdou. Píše o tom server Business Insider. Finsko spustilo zkušební verzi takzvaného základního nepodmíněného příjmu založenou na jedné z nejpopulárnějších teorií, která se snaží vyřešit chudobu.

Placenou práci má v EU méně než třetina Romů. V Čechách bojují hlavně s diskriminací

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Drtivou většinu Romů v Evropské unii ohrožuje chudoba. Placenou práci jich má méně než třetina. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva v členských zemí s velkými romskými komunitami. Čeští Romové jsou podle ní chudobou ohroženi nejméně a také častěji pracují. Patří ale k těm, kteří se nejčastěji setkávají s diskriminací.

| ČRo |Ekonomika

Nezaměstnanost v srpnu klesla, počet volných míst je nejvyšší od roku 2008

Lidí bez práce v česku dál ubývá. Podle Úřadu práce zaměstnání shánělo přes 388 tisíc lidí, o přibližně 62 tisíc méně než loni v srpnu. Meziročně se také zvýšil počet volných pracovních míst. Zaměstnavatelé nabízeli přes 139 tisíc pozic, nejvíce od září 2008. V mezinárodním srovnání mělo Česko podle výsledků za červenec druhou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii po Maltě.

| ČTK |Ekonomika

Práci hledá víc lidí než na začátku prázdnin. Nezaměstnanost vzrostla po pěti měsících

Nezaměstnanost od začátku června vzrostla o dvě desetiny procenta. Podle Úřadu práce tak skončil pokles nezaměstnanost patrný od února. Práci hledalo skoro 393 tisíc lidí, což je zhruba o 8 tisíc lidí víc než před prázdninami. Zvýšila se ale nabídka pracovních nabídek, která je nejvyšší za posledních 8 let. V červenci zaměstnavatelé nabízeli skoro 136 tisíc pracovních pozic. V porovnání s evropskými zeměmi je nezaměstnanost v Česku druhá nejnižší v Evropské unii.

| ČTK, David Černý |Ekonomika

Nezaměstnanost klesla na 5,2 procenta. Díky sezonním pracím i posílení ekonomiky

V Česku dál klesá nezaměstnanost. V červnu byla 5,2 procenta oproti květnovým 5,4. Vyplývá to z dat Úřadu práce, které dnes zveřejnil. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února. Pomohla tomu silná česká ekonomika a sezonní práce. Práci v červnu hledalo zhruba 384 tisíc lidí, nejméně od prosince 2008. Nejlépe je na tom Plzeňský kraj a Praha, naopak nejvíce lidí je bez práce v Ústeckém kraji.