nezávislost

Nejnovější zprávy

| ČTK |Zprávy ze světa

Londýn odvádí Skoty z EU proti jejich vůli, řekla premiérka. Parlament řeší nové referendum

Skotská regionální premiérka Nicola Sturgeonová požádala v úterý skotské poslance, aby zahájili kroky k vypsání nového referenda o nezávislosti na Velké Británii. Zdůvodnila to tím, že Londýn odvádí Skoty z Evropské unie proti jejich vůli. Zahájila tak dvoudenní debatu, kterou skotský parlament završí hlasováním ve středu odpoledne. S právně závazným plebiscitem a jeho načasováním musí ale vyslovit souhlas ústřední britský parlament v Londýně.

|Jiří Hošek, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

O budoucnosti Skotska musí rozhodnout Skotové. Sturgeonová trvá na novém referendu

„Bude další referendum o nezávislosti." Právě to prohlásila v sobotu na konferenci Skotské národní strany první ministryně a předsedkyně partaje Nicola Sturgeonová. Někdejší britský ministerský předseda Gordon Brown je přesvědčen, že snahám nacionalistů by - v souvislosti s brexitem - mohl učinit přítrž příklon k federálnímu modelu uspořádání Spojeného království.

| ČTK, Marie Štenglová |Zprávy ze světa

Skotsko požádá o referendum o nezávislosti, pokud se s Británií nedohodne na brexitu, řekla premiérka

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden požádat parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti Skotska. Podle agentur chce plebiscit uspořádat na konci roku 2018, případně na začátku roku 2019, až budou jasné podmínky brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová už několikrát zdůraznila, že si referendum ve Skotsku nepřeje. Předchozí hlasování Skotů v roce 2014 tamní separatisté prohráli.

| ČTK |Zprávy ze světa

Španělský ústavní soud zrušil katalánskou rezoluci o referendu. I tak ho uspořádáme, tvrdí vláda

Španělský ústavní soud zrušil platnost rezoluce katalánského parlamentu z loňského října, na jejímž základě se mělo nejpozději letos v září konat referendum o nezávislosti Katalánska. Soud podle listu El País rovněž upozornil představitele tohoto autonomního regionu, že uspořádáním referenda se vystaví trestnímu stíhání.