Nice

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Muž, který zabíjel v Nice, byl v mládí psychicky labilní, uvedl psychiatr

Při vyšetřování útoku v Nice se objevují další a další informace o pachateli Mohamedovi Bouhlelovi. Muž, který na promenádě ve francouzském letovisku najížděl nákladním autem do lidí a 84 jich zabil, byl údajně už v dětství psychicky labilní. Televizi BFM to řekl psychiatr, který ho před lety ošetřoval. To, jaké měl vrah ke svému činu pohnutky, však zatím není jasné.

Obchodníci v Nice mají kvůli čtvrtečnímu atentátu obavy o turistický ruch

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.

|Radek Šamša |Zprávy ze světa

Útočník z Nice nejspíš plánoval čin dlouho dopředu. Sledoval násilná videa i teror v Orlandu

Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který ve čtvrtek ve francouzském Nice kamionem usmrtil 84 lidí, svůj čin pravděpodobně plánoval již delší dobu. Už před osmi měsíci si vyfotil novinový článek o tom, jak muž projel autem terasu kavárny. Kromě toho Tunisan sledoval násilná videa a hledal zprávy o útoku na gay klub v americkém Orlandu, píše agentura AFP.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie si minutou ticha připomněla 84 obětí útoku v Nice

Lidé po celé Francii drželi v poledne minutu ticha. Uctili tak památku 84 obětí útoku na Anglické promenádě v Nice. Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel minulý čtvrtek večer nákladním vozem do davu lidí, kteří oslavovali výročí pádu Bastily. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Vyšetřování nadále pokračuje.

|Jitka Hanžlová |Zprávy ze světa

Tragédie v Nice sníží zájem turistů o Francii o třetinu, odhadují cestovní kanceláře

Útok v Nice na Azurovém pobřeží, které láká každoročně statisíce turistů, se negativně projeví na francouzském cestovním ruchu. Vyplývá to z prognózy společnosti MKG, která monitoruje evropský turistický ruch. Trh se přitom ještě vzpamatovává z pařížských teroristických útoků loni v listopadu. Také Čechů zamíří v hlavní turistické sezoně do Francie přibližně o 30 procent méně než loni, odhaduje česká Asociace cestovních kanceláří.

|Jan Šmíd, ČRo |Zprávy ze světa

Útočník z Nice měl zřejmě komplice, v SMS zprávě žádal víc munice

Jedenatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který na promenádě v Nice zabil 84 lidí, měl zřejmě komplice. Podle policie poslal SMS zprávu chvíli před útokem a žádal v ní více munice. Jen několik hodin před akcí také telefonoval svému bratrovi a poslal fotku, na které stojí rozesmátý uprostřed davu. Atentátník se podle policie na útok připravil a na nábřeží přišel už den před útokem.

|Jan Šmíd, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Atentátník z Nice byl zřejmě napojen na džihádisty, policie zatkla další podezřelé

Francouzské úřady potvrzují kontakty útočníka z Nice s islámskými radikály. Mohamed Lahouaiej Bouhlel si podle vyšetřovatelů svůj čin s největší pravděpodobností připravoval. Svědčí o tom záznamy získané z jeho mobilního telefonu. Už dva dny před čtvrtečním masakrem si měl projíždět v kamionu trasu plánovaného útoku. Dnes ráno byli v souvislosti s útokem v Nice zatčeni dva další lidé. Jedná se o muže a ženu. Pět dříve zadržených dál zůstává ve vazbě.