Nice

|Pavel Novák, ČRo |Zprávy ze světa

Muž, který zabíjel v Nice, byl v mládí psychicky labilní, uvedl psychiatr

Při vyšetřování útoku v Nice se objevují další a další informace o pachateli Mohamedovi Bouhlelovi. Muž, který na promenádě ve francouzském letovisku najížděl nákladním autem do lidí a 84 jich zabil, byl údajně už v dětství psychicky labilní. Televizi BFM to řekl psychiatr, který ho před lety ošetřoval. To, jaké měl vrah ke svému činu pohnutky, však zatím není jasné.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Obchodníci v Nice mají kvůli čtvrtečnímu atentátu obavy o turistický ruch

Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.

Útočník z Nice nejspíš plánoval čin dlouho dopředu. Sledoval násilná videa i teror v Orlandu

|Radek Šamša |Zprávy ze světa

Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který ve čtvrtek ve francouzském Nice kamionem usmrtil 84 lidí, svůj čin pravděpodobně plánoval již delší dobu. Už před osmi měsíci si vyfotil novinový článek o tom, jak muž projel autem terasu kavárny. Kromě toho Tunisan sledoval násilná videa a hledal zprávy o útoku na gay klub v americkém Orlandu, píše agentura AFP.

|Jan Šmíd |Zprávy ze světa

Francie si minutou ticha připomněla 84 obětí útoku v Nice

Lidé po celé Francii drželi v poledne minutu ticha. Uctili tak památku 84 obětí útoku na Anglické promenádě v Nice. Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel minulý čtvrtek večer nákladním vozem do davu lidí, kteří oslavovali výročí pádu Bastily. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát. Vyšetřování nadále pokračuje.

|Jitka Hanžlová |Zprávy ze světa

Tragédie v Nice sníží zájem turistů o Francii o třetinu, odhadují cestovní kanceláře

Útok v Nice na Azurovém pobřeží, které láká každoročně statisíce turistů, se negativně projeví na francouzském cestovním ruchu. Vyplývá to z prognózy společnosti MKG, která monitoruje evropský turistický ruch. Trh se přitom ještě vzpamatovává z pařížských teroristických útoků loni v listopadu. Také Čechů zamíří v hlavní turistické sezoně do Francie přibližně o 30 procent méně než loni, odhaduje česká Asociace cestovních kanceláří.

|Jan Šmíd, ČRo |Zprávy ze světa

Útočník z Nice měl zřejmě komplice, v SMS zprávě žádal víc munice

Jedenatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel, který na promenádě v Nice zabil 84 lidí, měl zřejmě komplice. Podle policie poslal SMS zprávu chvíli před útokem a žádal v ní více munice. Jen několik hodin před akcí také telefonoval svému bratrovi a poslal fotku, na které stojí rozesmátý uprostřed davu. Atentátník se podle policie na útok připravil a na nábřeží přišel už den před útokem.

|Jan Šmíd, Ondřej Patrovský |Zprávy ze světa

Atentátník z Nice byl zřejmě napojen na džihádisty, policie zatkla další podezřelé

Francouzské úřady potvrzují kontakty útočníka z Nice s islámskými radikály. Mohamed Lahouaiej Bouhlel si podle vyšetřovatelů svůj čin s největší pravděpodobností připravoval. Svědčí o tom záznamy získané z jeho mobilního telefonu. Už dva dny před čtvrtečním masakrem si měl projíždět v kamionu trasu plánovaného útoku. Dnes ráno byli v souvislosti s útokem v Nice zatčeni dva další lidé. Jedná se o muže a ženu. Pět dříve zadržených dál zůstává ve vazbě.