Velkou Británii čekají ve čtvrtek parlamentní volby. Těžké rozhodování čeká voliče ve Skotsku. Pozice tamní nejsilnější politické strany, tedy skotských nacionalistů se po řadě skandálů silně otřásá.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Za lidskost platíte velkou cenu svou zranitelností. Slova slovenské prezidentky Čaputové. Už nechce kandidovat. Co spojuje její rozhodnutí s odchody jiných političek?
Skotsko a Skotská národní strana byly uvrženy do nejistoty teprve nedávno, když dlouholetá premiérka i předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová ohlásila svůj odchod.
V hlavě i srdci vím, že přišel čas. Slova skotské premiérky Nicoly Sturgeonové. Vždy se bila za samostatnost Skotska. Proč teď odchází? Kdo ji nahradí?
Šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová označila pondělí za „dosud možná nejvýznamnější datum“ během pandemie. Zároveň vyzvala všechny, aby stále byli opatrní. Pandemie podle ní ještě nepominula.
Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel. To jim dává prostor k prosazení dalšího referenda o odtržení od zbytku Spojeného království, vláda v Londýně to ale odmítá.
Nejdůležitějším hlasováním byly volby 129 poslanců zemského parlamentu ve Skotsku. Rozhodující většinu, tedy téměř polovinu křesel, získali nacionalisté strany SNP zemské premiérky Nicoly Sturgeonové.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová už dala najevo, že referendum o nezávislosti je odhodlána prosadit. To nechce připustit britský premiér Boris Johnson.
„Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa,“ reagovala na dohodu Sturgeonová na twitteru.
Britský premiér Boris Johnson tvrdí, že referendum z roku 2014 bylo jednoznačné, mělo by se respektovat a žádné další by se v blízké budoucnosti konat nemělo.
Osobní vlak vykolejil dopoledne nedaleko města Stonehaven. Vykolejený vlak měl šest vagónů a vezl jen 12 lidí, šest cestujících a šest členů personálu, uvedla britská televizní stanice Sky News.
„Může nastat situace, že ve Skotsku opět vládne jasnou většinou SNP, která se snaží dosáhnout referenda, ale britská vláda to nedovolí. A pak budeme mít politický problém,“ myslí si politolog Carman.
„Sama si nejsem jistá, jestli bych pro nezávislost hlasovala. V roce 2014 jsem volila a byla jsem rozhodně proti, ale teď bych to mnohem víc zvážila,“ říká serveru iROZHLAS.cz skotská studentka.
Skotové o možnosti odtržení od Británie hlasovali už v roce 2014. Tehdy se 55 procent hlasujících vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království a 45 procent bylo proti.
Během telefonátu s předsedkyní Skotské národní strany Nicol Sturgeonovou zdůraznil svůj záměr udržet Spojené království jednotné a vyjednat co nejvýhodnější odchod u Evropské unie pro všechny strany.
Boris Johnson dosáhl s konzervativci nejlepšího výsledku od Margaret Thatcherové, zatímco lídr opozice Jeremy Corbyn nedokázal využít brexitového chaosu. Skotsko a Severní Irsko ovládli nacionalisté.
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona v parlamentních volbách získali absolutní většinu. „EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ‚pokud‘, žádná ‚ale‘, žádná ‚možná‘,“ řekl Johnson.
„Žádost o referendum doručíme do Downing street ještě před Vánoci, ať už tam bude sedět kdokoli. Pro Skotsko je životně důležité, aby nad svou budoucností převzalo kontrolu.“
Referendum o nezávislosti Skotska se konalo v roce 2014, 55 % voličů se v něm vyslovilo pro setrvání ve Spojeném království, hlasování se zúčastnilo 85 % oprávněných voličů.
Velkou Británii s největší pravděpodobností už za pár týdnů čekají předčasné volby. Premiérka Theresa Mayová si tak chce upevnit pozici před vyjednáváním s Bruselem o brexitu.