Nikaragua

Nikaragua v textech na iROZHLASU

|David Koubek, Anna Maňourová |Zprávy ze světa

'Černé vánoce', tak nazývají Nikaragujci letošní svátky poznamenané demonstracemi

Nevládní organizace a opoziční strany v Nikaragui požadují propuštění lidí zadržených při protestech proti stavbě mezioceánského průplavu. Do vánočních demonstrací proti obřímu vodnímu dílu se zapojily stovky Nikaragujců, většinou menších zemědělců, kteří se bojí o svou půdu. Policie proti nim zasáhla, prý mohli ohrozit bezpečí obyvatel.

|David Koubek |Zprávy ze světa

V Nikaragui vzniká konkurent Panamského průplavu. Lidé proti stavbě protestují

V Nikaragui začali stavět nový průplav. Podle slibů čínského investora by měl Atlantik s Pacifikem propojit už v roce 2020. Proti stavbě ale protestují Nikaragujci i ochránci životního prostředí. Projekt v přepočtu za 1100 miliard korun chce konkurovat Panamskému průplavu, který by měl za rok otevřít novou soustavu zdymadel pro lodě s třikrát větším nákladem než dosud.

|Jan Prokeš |Příroda

Po Panamě přetne průplav i Nikaraguu. Delší, hlubší a širší kanál má být otevřen v roce 2020

V létě uplynulo sto let od otevření Panamského průplavu. Stavba díla, které propojilo Atlantský oceán s Tichým, trvala mnoho let a vyžádala si obrovské lidské oběti. Panamský kanál bude mít brzy konkurenci. Investor z Hongkongu dostal definitivní souhlas od vlády Nikaraguy a za měsíc se v téhle středoamerické zemi může začít s novým gigantickým projektem. Zapojí se do něj na 50 tisíc dělníků.