Nizozemsko

Nizozemsko v textech na iROZHLASU

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

V Evropě sílí pravicový populismus. Hledají obětní beránky, na které převádějí agresi, říká politolog

Západní Evropu čeká letos řada důležitých voleb, které napoví, kterým směrem se bude Evropská unie ubírat. V mnoha evropských zemích sílí v posledních několika letech euroskeptické hlasy, volání po suverénních národních státech nachází stále více stoupenců. Podle německého profesora politologie Hajo Funkeho mají tyto odstředivé politické síly jednoho společného jmenovatele. Pravicový populismus.

Nizozemské volby vyhráli liberálové premiéra Rutteho, populista Wilders uznal porážku

| ČTK, Filip Nerad, dp |Zprávy ze světa

Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii premiéra Marka Rutteho. Ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků je jasné, že na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu Geerta Wilderse, která za lidovci oproti očekáváním výrazně zaostala. Wilders již Rutteho vítězství uznal.

|Filip Nerad, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

K volbám v Nizozemsku přišlo nejvíc lidí za 30 let. Wilders nenaplnil očekávání

Vládní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho obsadí 30 z celkových 150 parlamentních křesel. Alespoň podle takzvaných exit pollů, tedy anket před volebními místnostmi. Nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) skončila druhá, a to se ziskem 19 mandátů. Její předseda Geert Wilders vzkázal, že boj ještě neskončil. Sčítání kvůli obavám z kybernetického útoku probíhá ručně.

| ČTK |Zprávy ze světa

Proerdoganovští hackeři napadli Twitter. Objevily se hákové kříže a odkazy na turecké referendum

Stovky ověřených účtů na Twitteru ve středu napadli hackeři. Jsou mezi nimi účty organizací Amnesty International a UNICEF, Evropského parlamentu, mediálních firem i známých osobností, uvedla na svém webu televize CNBC. Útočníci například označují Nizozemsko a Německo kvůli chování vůči Turecku za nacisty, tweety jsou psané turecky. Některým uživatelům byla u profilu změněna fotografie, objevila se tam turecká vlajka a erb Osmanské říše. Kdo stojí za útokem, zatím není jasné.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Nizozemci den před volbami řeší spor s Turky. Na tango jsou potřeba dva, řekl premiér

Nizozemci už ve středu budou vybírat parlament. A řada z nich stále neví, komu dát svůj hlas. Rozhodování může ovlivnit současný diplomatický spor Amsterodamu a Ankary kvůli nevpuštění dvou tureckých ministrů do Nizozemí. Výsledek středečního hlasování si tak nizozemští analytici příliš netroufají odhadovat. Turecko nově navíc oznámilo sérii diplomatických sankcí proti Nizozemsku. Ankara například zakázala vstup nizozemskému velvyslanci. Premiér Mark Rutte sankce v úterý označil za bizarní.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem pokračuje. Ankara předvolala velvyslance a podala stížnost

Napětí mezi Tureckem a Nizozemskem kvůli nevpuštění tureckých ministrů má další pokračování. Turecké ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo nizozemského velvyslance a do Haagu poslalo stížnosti na jednání s tureckými představiteli a demonstranty. Proti těm v noci znovu zasahovala nizozemská policie tentokrát v Amsterodamu a zadržela šest protestujících.

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Politiky rozdávající koblihy v Nizozemsku nepotkáte. Wilders se stal hromosvodem, říká politolog

ROZHOVOR. Už 15. března zamíří Nizozemci do volebních místností, aby vybrali nové poslance. Zatímco se o volbě v zahraničních médiích mluví jako o polarizovaném souboji, podle profesora politologie Petra Kopeckého letošní kampani v zemi tulipánů a větrných mlýnů žádné téma výrazně nedominuje a kontroverzní politik Geert Wilders pomalu ztrácí podporu, která v posledních měsících děsí nejen tradiční nizozemské strany, ale i zbytek Evropy. „Ptáme se, kdo vyhraje volby, matematicky ale žádný vítěz nebude,“ vysvětlil Kopecký pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Nizozemsko s Německem slíbily Turecku přijmout až 250 000 uprchlíků ročně, tvrdí novinář

Šéfové vlád Německa a Nizozemska, Angela Merkelová a Mark Rutte, loni Ankaře slíbili, že Evropa ročně přijme z Turecka 150 000 až 250 000 syrských uprchlíků. Tvrdí to novinář listu Die Welt Robin Alexander, který o vyjednávání dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o migraci napsal knihu. Tu představí v pondělí v Berlíně. Ankara si mezitím v reakci na diplomatickou roztržku s Amsterodamem předvolala nizozemského velvyslance.