Nobelova cena

Nobelovu cenu za ekonomii získali Hart a Holmström. Věnují se teorii ohledně smluv

| ČTK |nepoužívat - Věda

Nobelovu cenu za ekonomii získali britsko-americký ekonom Oliver Hart a Fin působící rovněž v Americe Bengt Holmström. Královská švédská akademie věd ocenila jejich příspěvek k teorii kontraktu. Jejich práce vrhá světlo na to, jak se mohou aktéři s rozdílnými zájmy dohodnout na vzájemně prospěšném řešení, oznámila Královská švédská akademie věd.

| dp |Zprávy ze světa

Peníze za Nobelovu cenu míru budou pomáhat. Kolumbijský prezident Santos je věnuje obětem války

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos věnuje peníze z Nobelovy ceny míru obětem občanské války v Kolumbii. Řekl to v neděli krátce po náboženském ceremoniálu v Bogotě, informuje agentura AFP. Obnos v hodnotě 925 tisíc dolarů, což je v přepočtu více než 22 milionů korun, podle něj poputuje na podporu projektů, které lidem postiženým válkou pomáhají.

|Anna Kottová |Zprávy ze světa

Nobelovu cenu míru získal kolumbijský prezident. Bojoval za ukončení půl století trvajícího konfliktu

Nobelovu cenu za mír obdržel kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Komise ho ocenila za roli při ukončení 52 let trvajícího konfliktu. Oznámil to v pátek v Oslu norský Nobelův výbor. Prezident pomohl dojednat mírovou dohodu s největší povstaleckou skupinou FARC. Nobelovu cenu získal i přesto, že Kolumbijci v nedělním referendu dohodu těsně odmítli. Tento výsledek ale podle Nobelova výboru nemusí nutně znamenat, že mírový proces v Kolumbii je mrtvý.

| ČTK |nepoužívat - Věda

Nobelovu cenu za fyziku získali tři Britové. Objevy mohou být důležité pro vývoj nových materiálů

Nobelovu cenu za fyziku získali tři Britové působící ve Spojených státech. Vědci David Thouless, Duncan Haldane a Michael Kosterlitz se zabývali výzkumem topologických vlastností hmoty a jejích změn. Objevy oceněných vědců by podle Královská švédská akademie věd mohly být v budoucnu důležité pro vývoj nových materiálů. Ocenění za fyziku je po fyziologii a lékařství druhou ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát získává kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu asi 22,5 milionu českých korun.

| ČTK, Anna Kottová |nepoužívat - Věda

Nobelovu cenu za lékařství získal Japonec Ósumi. Zkoumal, jak buňky požírají sebe sama

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal Japonec Jošinori Ósumi. Jméno 71letého laureáta v pondělí oznámil stockholmský Karolinský institut. Ósumi dosáhl významného pokroku ve zkoumání buněčného procesu autofagie. Pomohl tak podle komise pochopit reakci těla na infekci, hladovění a další procesy. Ocenění za fyziologii a lékařství je prvním ze šestice letošních Nobelových cen. Laureát získává kromě prestižní medaile a diplomu i osm milionů švédských korun, tedy v přepočtu asi 22,5 milionu českých korun.

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Držitel Nobelovy ceny míru Šimon Peres zemřel. Bývalému izraelskému prezidentovi bylo 93 let

Zemřel bývalý izraelský prezident a držitel Nobelovy ceny míru Šimon Peres. Bylo mu 93 let. Patřil ke generaci, která pomáhala vybudovat stát Izrael, do světového povědomí pak vstoupil jako jeden ze strůjců izraelsko-palestinských dohod v Oslu. Šimon Peres za ně nakonec získal i Nobelovu cenu za mír. Peres prodělal před dvěma týdny mrtvici a od té doby byl v kritickém stavu. V úterý se jeho stav prudce zhoršil a lékaři zjistili, že utrpěl nevratné poškození mozku. Pohřeb bude mít v pátek.

|Pavel Novák |Člověk

'Alternativní Nobelovu cenu' letos převezme i kanadská aktivistka hájící práva Inuitů

Cenu za správný život si dnes ze Stockholmu odnesou čtyři lidé, kteří se zasloužili o lepší svět. Cenám s názvem Right Livehood Award se říká alternativní Nobelovy ceny. Letos ji získají italský lékař, který pomáhá lidem v zemích postižených válkou, aktivistka z Ugandy bojující za práva homosexuálů, odpůrce jaderného zbrojení z Marshallových ostrovů a Kanaďanka, která hájí práva původních obyvatel arktických oblastí.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Mezi favority na Nobelovu cenu za mír patří papež, Snowden i Merkelová

Celkem 276 kandidátů je v nominaci na letošní Nobelovu cenu míru, skutečné šance má ale jen úzká skupina favoritů. Kromě papeže Františka do ní patří například gynekolog z Konga, který pomáhal ženám po znásilnění, nebo kontroverzní whistleblower Edward Snowden. Podle některých odborníků, bookmakerů a médií je horkou kandidátkou také německá kancléřka Angela Merkelová.