Nomura

K zemím ohroženým rostoucími cenami potravin patří podle Nomury i část Evropy

|Roman Chlupatý, Katka Brezovská, Naďa Bělovská |Ekonomika

Mnohé potraviny v únoru zdražily na historické maximum. Jejich ceny přitom zůstanou podle Mezinárodního měnového fondu i nadále vysoké. Rozvíjející se země totiž bohatnou a globální poptávka po potravinách v důsledku toho roste. Pro chudé je tak čím dál tím obtížnější zajistit sobě a své rodině základní obživu. To může podobně jako na severu Afriky a na Blízkém východě vyvolat v mnohých zemích nepokoje. Analytici japonské banky Nomura v této souvislosti sestavili žebříček zemí, které jsou v největším ohrožení.

|Jitka Hanžlová, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, ak |Ekonomika

Z utajované smlouvy s Nomurou nevyplynulo nic skandálního

Vyrovnání s japonskou Nomurou kvůli IPB nepřišlo český stát tak draho, jak by mohlo. Vyplývá to z materiálů a smluv, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Podle dohody o narovnání, která v roce 2006 uzavřela několikaleté soudní spory, zaplatila Česká republika Nomuře 3 miliardy a 600 milionů korun. Bez této dohody by odškodnění bylo o 17 miliard korun vyšší.

|Milan Kopp, Igor Maňour, Jana Zemanová, Jitka Hanžlová |Ekonomika

Ministerstvo financí zveřejní utajovanou smlouvu s Nomurou

Dnes se dozvíme, co stojí v právních dokumentech o převzetí krachující Investiční a poštovní banky Československou obchodní bankou. A také za jakých podmínek se stát vyrovnal s japonskou bankovní skupinou Nomura. Dosud utajovanou smlouvu zveřejní na svých internetových stránkách Ministerstvo financí.