Německý ministr zahraničí a zároveň sociálnědemokratický (SPD) politik však také zdůraznil, že zastavení výstavby téměř hotového plynovodu by poškodilo německé a evropské firmy.
Plynovod Nord Stream II může vzniknout, jen když bude respektovat společná evropská pravidla. Na summitu v Bruselu se na tom dohodli lídři zemí Evropské unie. Nord Stream II by měl přivádět zemní plyn po dně Baltského moře z Ruska do Německa a obcházet tak území Ukrajiny. Plány na jeho výstavbu odmítají státy střední a východní Evropy nebo Itálie. Německo tuto kritiku odmítá.
Plánované rozšíření plynovodu Nord Stream odmítá Česko a devět dalších zemí Evropské unie. Ve společném dopise Evropské komisi podle agentury Reuters napsaly, že plány na rozšíření plynovodu jdou proti zájmům unie a jsou rizikem pro stabilitu na Ukrajině. Nord Stream přivádí zemní plyn z Ruska po dně Baltského moře do Německa, a obchází tak území Ukrajiny.
Plynovodem Nord Stream začal proudit ruský plyn do Evropy. Krátce před polednem symbolicky pootočili kohoutky německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Slavnostního spuštění plynovodu se zúčastnil i francouzský premiér Francois Fillon, nizozemský předseda vlády Marek Rutte a další evropští státníci.
První část plynovodu Nord Stream dnes zahájí plný provoz. Zařízení bude pod hladinou Baltského moře přivádět plyn z Ruska do Německa. Cílem projektu je zajistit větší bezpečnost dodávek této suroviny do střední a západní Evropy. V minulosti totiž čelila velká část starého kontinentu plynové krizi kvůli sporům mezi Ukrajinou a Ruskem.
Ázerbájdžán je připraven zásobovat Evropu svým zemním plynem. Potvrdil to prezident Ilham Alijev na setkání s českým vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem v Baku. Důležitou surovinu má do Rakouska přes Turecko a jihovýchodní Evropu přivést plynovod Nabucco.
V Německu začne v sobotu výstavba největšího evropského energického projektu - plynovodu Nord Stream. Ten bude dlouhý 1200 kilometrů a povede z ruského Wyborgu přes baltské moře do německého přístavu Lubmin.
Do roku 2011 byl měl do západní Evropy proudit ruský plyn přes plynovod Nord Stream v Baltském moři. I když ruský energetický gigant Gazprom první trubky plynovodu položil už v úterý, teprve dnes dá stavbě slavnostně zelenou. Zahájení se zúčastní ruský prezident Dmitrij Medveděv i zástupci zainteresovaných krajin a Evropské unie.
Na mezinárodním energetickém regulačním fóru v Praze se jedná o energetické bezpečnosti České republiky a také o spolehlivosti dodávek. Odborníci také jednají o využívání nových technologií v energetice a o vývoji spotřeby energií v budoucnu.