Podle časopisu Der Spiegel byli členy „sabotážního komanda“ ukrajinští potápěči, kteří nebyli příslušníky žádné z ukrajinských ozbrojených složek či tajných služeb.
V souvislosti s vyšetřováním výbuchu plynovodů úřady vyšetřují taky další dva Ukrajince - manželský pár, který založil potápěčskou školu jménem Scuba Family.
V září 2022 poškodily nevysvětlené výbuchy plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo plyn do Německa a dál do Evropy. K incidentům došlo ve švédských a dánských vodách.
Washington/Berlín ||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Podmořské exploze loni v září poničily plynovod Nord Stream 1, který byl do přerušení dodávek ze strany Ruska o měsíc dříve hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropy.
Pro rezoluci hlasovalo jen Rusko, Čína a Brazílie, zbývajících 12 členů rady se zdrželo. Přijetí rezoluce, předložené Ruskem, vyžadovalo hlasy nejméně devíti z 15 členů Rady bezpečnosti OSN.
„Podobnou explozi, tak silnou a v takové hloubce, mohou provést jedině specialisté, navíc podporovaní veškerou silou státu, který má k dispozici určité technologie,“ zdůraznil Putin.
Němečtí vyšetřovatelé pravděpodobně našli loď, kterou sabotéři při akci použili. Byla to jachta pronajatá od firmy v Polsku, která patří dvěma ukrajinským občanům.
Německá racionalita narazila na geopolitiku a ruský imperialismus, říká v rozhovoru ke konci projektu plynovodů Nord Streamu expert na německo-ruské vztahy Vladimír Handl z IMS Univerzity Karlovy.
Podle Putina lze opravit nedávno poškozená potrubí plynovodů Nord Stream přivádějící ruský plyn do Německa po dnu Baltu, ale smysl to bude mít jedině v případě, že budou poté využívána.
Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Německo v sobotu ohlásilo, že chce úniky z potrubí vyšetřit společně s Dánskem a Švédskem.
„Takovýto rozsáhlý útok zvyšuje nervozitu na trhu, obavy z možných dalších útoků a celkovou nejistotu v zásobování,“ popisuje pro iROZHLAS.cz analytik Jiří Gavor.
Poškození plynovodů Nord Stream podle generálního tajemníka Nato Stoltenberga vyvolává hluboké obavy, úniky představují riziko pro lodní dopravu a způsobují značné škody na životním prostředí.
Švédská bezpečnostní služba už uvedla, že výbuchy a úniky plynu z plynovodů Nord Stream vyšetřuje jako sabotáž. Potrubí mají nyní prozkoumat podvodní drony.
Nord Stream 1 i 2 jsou jedny z nejnovějších staveb svého druhu a proti podobným nehodám by měly být zabezpečené. Podle správců není jasné, jestli se plynovody vůbec dají opravit.
Gazprom v srpnu oznámil, že v první polovině roku měl rekordní čistý zisk 2,5 bilionu rublů. Představenstvo také doporučilo vyplatit pololetní dividendu.
Podle některých analytiků hrozí, že nedostatek a nárůst životních nákladů s blížící se zimou oslabí podporu Kyjeva ze strany Západu, který se snaží vypořádat s nespokojenými obyvateli.
Nord Streamem 1 kvůli závadě v nejbližší době do Evropy žádný plyn proudit nebude. Podle společnosti Siemens Energy se však jedná o rutinní záležitost, která není důvodem k přerušení provozu.
Scholz úvahy o prodloužení životnosti jaderných elektráren zdůvodnil pomalejším rozvojem obnovitelných zdrojů. V tom podle něj zaostává například Bavorsko, kde jedna jaderná elektrárna stojí.
Plynovod byl mimo provoz od 11. července a zejména Německo mělo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem zaviněné invazí ruských vojsk na Ukrajinu už by se dodávky nemusely obnovit.
„Západní země se snaží svalit vinu za své chyby v energetické politice na Rusko, zejména na Gazprom. Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky,“ prohlásil Putin podle agentury TASS.