Gel byl na konci kariéry profesorem žurnalistiky na a také překladatelem. Díky němu si můžeme v češtině přečíst třeba Twainova Dobrodružství Toma Sawyera nebo Remarqueův román Na západní frontě klid.
„Napínavý příběh tří rodin a jejich vědomých i netušených vazeb je současně historií holokaustu a snahy zabránit opakování nejhorších zločinů 20. století,“ přibližuje knihu její překladatel.
Jako model pro soudy by mohl posloužit charkovský proces z roku 1943, sdělil Denis Pušilin, šéf neuznané Doněcké lidové republiky. Sovětský soud tehdy odsoudil k smrti tři Němce a jednoho Ukrajince.
V místnosti číslo 600 zazněla i česká svědectví lidických dětí a žen. „Bylo to v pátek kolem šesté hodiny večer, kdy přišlo 14 nebo 16 gestapáků,“ dochovala se výpověď jedné z nich.
Soud, při němž se světová veřejnost poprvé dozvěděla o obludných rozměrech nacistických zvěrstev, začal v Norimberku 20. listopadu 1945. Na lavici obžalovaných usedlo 22 nacistických funkcionářů.
Před 73 lety začaly Norimberské procesy. Při nich soudily vítězné státy druhé světové války, tedy Spojené státy americké, Británie, Sovětský svaz a Francie, válečné zločince z nacistického Německa.
Před 70 lety poválečný svět napjatě sledoval finále Norimberského procesu. Přes 20 nacistických válečných zločinců se zodpovídalo soudcům Mezinárodního vojenského tribunálu, složeného ze zástupců vítězných mocností - USA, Sovětského svazu, Francie a Velké Británie. Lidé v Československu měli zprávy z Justičního paláce takříkajíc z první ruky, a to díky zpravodaji Československého rozhlasu Františku Gelovi. Novinář, rozhlasový zpravodaj, spisovatel, diplomat a překladatel se narodil před 115 lety, 18. září 1901.
V Norimberku začaly před 70 lety procesy s nacistickými zločinci. Mezinárodní vojenský tribunál zasedal za mimořádně přísných bezpečnostních opatření v budově Justičního paláce. Soudil 24 předních nacistů, polovina z nich dostala trest smrti. U příležitosti výročí přijeli do Norimberku poslední pamětníci těchto poválečných procesů.
První návštěvníky muzea čekají dnes v norimberském justičním paláci. K vidění bude dokumentační středisko i sál, kde se před 65 lety vypořádávali vítězové druhé světové války s nacistickými pohlaváry.