Tanzanii se ale daří i rozkrývat sítě překupníků rohoviny a slonoviny. Často jsou do ní zapojení Číňané, kam zvířecí materiál putuje kvůli tradiční medicíně nebo i na výrobu dekorací.
Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. Pětice zvířat z dvorské ZOO je darem rwandské vládě.
Nosorožec jávský v minulosti obýval džungle jihovýchodní Asie a Indie. V současné době však žije na světě pouze 67 kusů tohoto vzácného živočicha. Nikde na světě nežije nosorožec jávský v zajetí.
Odsuzující rozsudek si vyslechl pouze Mao Nguyen Hue, jenž dostal dvouletou podmínku a peněžitý trest 600 000 korun za neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.
Tragicky skončil transport vzácných nosorožců dvourohých v Keni poté, co byli přemístěni do národního parku Tsavo na jihu země. Ze čtrnácti převážených lichokopytníků jich osm zemřelo.
V New Yorku postavili sochu třem posledním žijícím severním bílým nosorožcům. Sudán, Nájin a Fatu, kteří patří zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem.
Soud se dnes vrátí ke kauze nelegálního obchodu s rohy nosorožců. Skupina 16 lidí chtěla trofeje údajně propašovat z Afriky přes Česko do Vietnamu. I díky tomuto odhalení ale případů pašování v Česku ubylo. Rozsáhlý případ soudkyně v říjnu odložila, protože jeden z obžalovaných k jednání nepřišel. Obžalovaným hrozí až 8 let vězení.
Odborníci a zoologové se pokusí ze samic nosorožců tuponosých severních, neboli bílých, v keňské Ol Pejetě odebrat vajíčka, která by se v budoucnu dala využít pro oplodnění in vitro a následný transfer embrya do těla samice příbuzného nosorožce. Jde o jedinou šanci na záchranu těchto vzácných zvířat.
Jao Ming bojuje s pytláky i s předsudky. Čínská basketbalová hvězda se totiž stala tváří kampaně proti zabíjení slonů a nosorožců. Jejich kly a rohy míří většinou právě do Číny a kvůli tomu pytláci vybíjejí tisíce těchto vzácných zvířat, která jsou na pokraji vyhynutí.
Pašeráci se snažili z České republiky nelegálně vyvézt rohy nosorožců. Zásilku ale objevili celníci na Letišti Václava Havla v Ruzyni. Celkem dva rohy přísně chráněného nosorožce tuponosého směřovaly do Vietnamu. Na černém trhu by za ně získali přes 7 milionů korun.
Pytláci v jihoafrickém Národním parku Kruger letos zabili už 550 nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka, zejména z Číny, a také rostoucí cena. Za kilogram rohu z nosorožce se totiž na černém trhu platí až 65 tisíc dolarů (asi 1,25 milionu korun). Podle expertů tak můžou vzácná zvířata za několik let zcela vyhynout.
V přísně střeženém Národním parku nedaleko Nairobi pytláci zabili nosorožce bílého. Vzácné zvíře nakonec nedokázala ochránit ani hrozba, že pytláky zastřelí hlídači. Jde přitom o první takový případ po šesti letech. Poptávka po rozích nosorožců, které se dále pašují hlavně do Číny, stále roste.
Celníci odhalili organizovanou skupinu lidí, která podvodně dovážela do Česka rohy nosorožců z Jihoafrické republiky. Pašované trofeje ale v republice nezůstaly, měly putovat do Asie. Mezi zadrženými je i bývalý strážník městské policie z Dubí na Teplicku. Spolu s ním je obviněných dalších 15 lidí, většina z nich pochází z Ústeckého kraje.
Dvě samice nosorožce tuponosého mají ode dneška domov v nové expozici zlínské zoologické zahrady. Během dopoledne je tam chovatelé přestěhovali k samci, který se má stát základem chovu těchto vzácných zvířat.
Nosorožčí roh je v asijské medicíně oceňován jako afrodisiakum i jako lék na impotenci nebo rakovinu. Pro samotné nosorožce je to hotová pohroma. Bezohledné honbě za jejich rohy padá za oběť stále více nosorožců, a to i v přírodních rezervacích.
Je cennější než zlato či platina a má dokonce větší hodnotu než kokain. Ne, nejde o pohádkovou sůl, ale o rohy nosorožců. Jeden kilogram lze totiž na černém trhu prodat za 1 a čtvrt milionu korun. Pašeráci proto nosorožce zabíjejí po stovkách a neváhají korumpovat ani strážce národních parků.
Další kritický ohrožený druh mizí z planety. Ve Vietnamu totiž pytláci vyhubili nosorožce jávského. Poslední zvíře zabili kvůli jeho vzácnému rohu, který se v Asii používá v tradiční medicíně.
V Jihoafrické republice bylo letos zabit rekordní počet nosorožců. Pytláci jich usmrtili už 316, tedy prakticky jeden kus denně. Odborníci v této souvislosti varují před možným vyhynutím vzácných zvířat. Nosorožci jsou zabíjeni kvůli rohům, které pašeráci prodávají hlavně do Východní Asie.
Ve zdraví a zřejmě bez větších potíží dorazila do keňské rezervace Ol Pejeta čtveřice vzácných nosorožců bílých ze zoo ve Dvoře Králové. Cestu letadlem v podstatě prospali a po příjezdu do rezervace se prý hned pustili do žrádla. Čtveřice českých zvířat, dva samci a dvě samice, je poslední nadějí na záchranu druhu nosorožců bílých severních. V současnosti se ví o zhruba osmi exemplářích tohoto druhu, všechny žijí v zajetí.
Vzácní nosorožci z Královédvorské zoologické zahrady už jsou v keňské rezervaci Ol Pejeta. Odborníci si od přesunu zvířat do přirozeného afrického prostředí slibují, že by se tam mohla rozmnožit a zachránit tak svůj druh.
Vzácní nosorožci severní bílí ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové se vydali na cestu do Afriky. Transport dvou samic a dvou samců do rezervace v Keni je pokusem o záchranu druhu.