„V hlavní roli: mezinárodní hvězda, pařížská katedrála Notre-Dame. Její protivník: impozantní a charismatický démon, oheň,“ popisuje filmové drama režisér a scenárista Jean-Jacques Annaud.
Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování, odvoz velkých varhan a další práce již skončily.
„Výsledky posledního měření ukázaly, že koncentrace olovnatého prachu na některých místech prostranství před chrámem je vyšší, než je v Paříži běžné,“ uvedla místní policie.
Polovinu všech dubů na stavbu krovů a žebroví bude pocházet ze státních a obecních lesů. Druhou polovinu věnovalo 150 soukromých majitelů. První poražený strom měl metr v průměru a 20 metrů na výšku.
Původní kameny pro stavbu katedrály se těžily v pařížském podzemí ve 12. a 13. století. Šlo o vápenec z geologických vrstev vytvořených před 41 až 48 miliony let, které jsou hojné v Paříži a v okolí.
Katedrála vyhořela 15. dubna 2019. Od té doby arcibiskup v pařížském svatostánku slavil jen jednu malou mši pro kněze a uspořádal jedno komorní setkání o Velikonocích.
Je to vůbec poprvé, kdy lidé na celém světě mohou v jednu chvíli a živě nahlédnout do slavné památky. K vidění budou opravy po požáru a prozkoumat mohou i bezpečnostní práce.
Podle studie, kterou tento týden zveřejnil odborný tisk, obsahovaly vzorky medu z úlů severozápadně, tedy po větru od požáru katedrály, průměrně téměř třikrát více olova než před požárem.
Šéf Elysejského paláce to ve čtvrtek řekl po setkání s grémiem pro obnovu chrámu. Původní plán na vypsání architektonické soutěže na novou podobu katedrály tak nejspíš nevyjde.
15. duben, kolem půl sedmé večer – katedrála Notre-Dame začíná hořet. Oheň se rychle šíří v podkroví ze 13. století. Kvůli dřevěným trámům se mu přezdívalo „les“.
Náhradní půlnoční mše se bude konat v blízkém kostele Saint-Germain-l'Auxerrois. Notre-Dame prochází opravou, prezident Macron slíbil, že památka bude opravena do pěti let.
Bývalý voják a ve volných chvílích sochař Claude Sinké v pondělí střílel před mešitou a těžce zranil dva muže ve věku 74 a 78 let, kteří ho překvapili při pokusu založit požár u vchodu do mešity.
V září 2016 policie našla nedaleko katedrály Notre-Dame zaparkované auto naložené plynovými lahvemi a polité hořlavinou. Pokud by vybuchly, mohly by podle prokuratury zabít desítky lidí.
V září 2016 policie našla nedaleko katedrály Notre-Dame zaparkované auto naložené plynovými lahvemi a polité hořlavinou. Pokud by vybuchly, mohly by podle prokuratury zabít desítky lidí.
Plameny zachvátily Notre-Dame večer 15. dubna a kompletně zničily střechu a centrální věžičku gotické katedrály. Při tom se uvolnilo velké množství olova, které se ve formě prachu rozšířilo do okolí.
Olovo se uvolnilo při dubnovém požáru, při němž byla zničena střecha i krov. Množství olova naměřené v okolí katedrály tehdy mnohonásobně překračovalo povolené limity.
Laboratorní měření potvrdila, že koncentrace olova na některých místech o převyšují povolené normy. V katedrále mají být naměřené hodnoty až 740 krát vyšší, v okolních ulicích dokonce až 800 krát.
Gotická katedrála Notre-Dame v Paříži, kterou v dubnu vážně poškodil rozsáhlý požár, stále ještě není natolik bezpečná, aby mohla začít její rekonstrukce. Pokračují také sbírky na její obnovu.
Investigativní internetový portál Mediapart v uplynulých dnech napsal, že hodnoty znečištění olovem v okolí katedrály přesahují 400 až 800krát povolené normy.
Vyšetřovatelé se podle pařížského prokurátora budou dál zabývat možností, že požár vznikl z nedbalosti. Ničivý oheň mohl způsobit elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek.
Na tři metry dlouhý mechanismus narazil hodinář Jean-Baptiste Vinot, který v malém prostoru pod krovem kostela dělal inventář zapomenutých uměleckých děl.
Poprvé od dubnového požáru se v sobotu v pařížské katedrále Notre-Dame bude konat mše. Povede ji pařížský arcibiskup Michel Aupetit, z bezpečnostních důvodů se jí zúčastní jen kolem dvou desítek lidí.
Hlavní architekt uvedl, že nyní vše nasvědčuje tomu, že přes požár zůstala konstrukce stabilní, „ale klenba se může stejně dobře příští týden zřítit,“ řekl architekt Villeneuve.
Kritiku vyvolává část normy, která dává vládě možnost v případně nutnosti obejít předpisy o veřejných zakázkách. „Navrhuje ignorování všech pravidel, aby šla rekonstrukce rychleji,“ zní od opozice.