„Platbou výkupného podporujeme kriminální činnost a činnost ransomwarových gangů. Neexistuje garance, že úhradou oběť získá data zpět nebo že nebudou zveřejněna,“ říká cyber atašé Berta Jarošová.
„Kyberprostor nerespektuje geografické hranice a zajištění jeho bezpečnosti je o spolupráci,“ připomíná v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ředitel kyberúřadu Lukáš Kintr.
Velká část kybernetických útoků cílí na narušení dostupnosti služeb, především na bankovní instituce. Tento způsob také patří k paralelní válce ke konfliktu na Ukrajině.
Mobilní operátoři a provozovatelé sítí nesouhlasí se zákonem, který připravuje NÚKIB. Brání se tomu, aby jim mohl nařídit, jaká firma jim může dodat potřebné části systému.
Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů a tím ho vyřadí z provozu. Tento způsob patří k nejčastěji používaným typům útoků v kybernetické válce.
Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření expertů na kyberbezpečnost.
Nově připravovaný kybernetický zákon má zvýšit zabezpečení sítí a informačních systémů důležitých úřadů ale i soukromých firem. Zákon prošel připomínkovým řízením. Co vadí dotčeným úřadům?
„Útočník napodobuje reálná telefonní čísla NÚKIB a vydává se za zaměstnance úřadu, nebo se vydává za zaměstnance bankovních institucí,“ uvedl úřad ve varování určeném veřejnosti.
Loni v únoru poslalo Vojenském zpravodajství dopis sdružení CZ.NIC, v němž žádalo znemožnění přístupu k dezinformačním stránkám a přiložilo seznam konkrétních webů.
„Obdrželi jsme podněty od více než sta subjektů. Všemi jsme se pečlivě zabývali, řadu z nich jsme také zohlednili,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
„Rozhodli jsme se přijmout opatření spočívající v zamezení využívání aplikace TikTok v informačním systému Sněmovny," uvedl kancléř Sněmovny Martin Plšek.
„Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v ČR, nám nedává jinou možnost než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ uvedl úřad.
Na zemi, ve vzduchu, na moři, ale také v kyberprostoru. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou jako první online konflikt. iROZHLAS.cz shrnuje, co se posledních 11 měsíců děje v kybersvětě.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost rozeslal prezidentským kandidátům informace, jak se chovat v kyberprostoru. Školení na rozdíl od roku 2017 neproběhne.
Podle Davida Havlíka, který se mapováním on-line vyděračských skupin zabývá, byly ještě ve středu na internetu dostupné tisíce souborů, které hackeři během kyberútoku ústavu ukradli.
Stát chystá zákon, kterým může vyřadit ze soutěže rizikové dodavatele z nedemokratických zemí. Připravovanou legislativu ale kritizují například provozovatelé komunikačních sítí.
Podle mluvčího ústavu Milana Miky zatím není jasné, jaká přesně data unikla. Útok ale podle něj pronikl pouze do systému ekonomického oddělení. Chod zařízení není nijak narušený, ujišťuje.
Operátor O2 ve čtvrtek oznámil, že od pondělí 24. října začaly jeho sítě evidovat nezvykle silné a dlouhé DDoS útoky. Směřovaly zejména na vybrané zákazníky v síti O2.
„V posledním měsíci, mimo jiné v kontextu geopolitické situace ve východní Evropě, evidujeme v České republice výrazný nárůst počtu útoků tohoto typu,“ uvedl NÚKIB.
Směrnice EU, na které se shodly členské země, má začít platit od roku 2024. Dalších asi šest tisíc firem a organizací rozšíří ty, které musí splňovat povinná kritéria kybernetické bezpečnosti.
Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením úřadu.
Varování se týká elektroměrů, které nepocházejí ze zemí s „důvěryhodným právním prostředím“. Týká se provozovatelů distribučních soustav elektřiny. Ti musí zvažovat i rizika spojená s dodavateli.