Český telekomunikační úřad v pátek uvedl, že z původních sedmi zájemců v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations. Kmitočty se celkem vydražily za 5,6 miliardy korun.
„Možnost účastnit se aukce na operátora 5G jsme dlouho a detailně analyzovali. Nakonec jsme se rozhodli přihlášku do letošní aukce nepodat,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Podle firem jsou vyhlášené podmínky aukce protiprávní. Vadí, že jim úřad nastavil nízký limit na vydražení kmitočtů, a pravidla, za kterých musí případné nové operátory pustit do svých sítí.
Rakouský operátor A1 Telekom Austria zaslal českému telekomunikačnímu úřadu připomínky k návrhu podmínek nadcházející dražby frekvencí pro 5G síť. Stávající operátoři podmínky aukce kritizují.
Telekomunikační divize PPF vyčlenila v Bulharsku, Maďarsku a Srbsku po vzoru Česka od mobilních operátorů Telenor infrastrukturu do oddělených firem CETIN.
Už v červenci chce společnost O2 na prvních místech Česka sputit první veřejnou 5G síť. Připojení zavede v několika částech Prahy a v centru Kolína. Většině zákazníků však chybí kompatibilní zařízení.
Užívání internetových a mobilních služeb v posledních dnech kvůli koronaviru a souvisejícím opatřením roste. Mobilní operátoři zlevňují nabídku, aby pomohli lidem, kteří nevycházejí z bytů.
O odstranění budek a automatů usilovala radnice delší dobu, společnost O2 se podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy (STAN) odstranění bránila. Telefonní budky využívala jako reklamní plochy.