Obamacare

Obamacare v textech na iROZHLASU

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Politický debakl, kolaps Trumpcare. Americká média komentují selhání Republikánů

Republikáni v USA neprosadili reformu zdravotnictví. Nenašli pro ni podporu ani ve vlastní straně, přestože mají v obou komorách kongresu většinu. Tamní noviny píší o debaklu a katastrofě pro prezidenta Trumpa. Republikáni zákon těsně před hlasováním stáhli z Kongresu. Pro prezidenta je to citelná porážka, generálka ve zdravotnictví totiž byla jedním z jeho hlavních politických slibů.

| ČTK |Zprávy ze světa

Republikáni představili náhradu Obamacare. Nesouhlasí s ní straničtí senátoři ani demokraté

Republikánští členové americké Sněmovny reprezentantů v pondělí představili návrh zákona, který by měl zrušit stěžejní část zdravotnické reformy bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy a nahradit ji novým systémem. V úterý o tom informovaly světové agentury. Odpadnout by měla především všeobecná povinnost mít zdravotní pojištění.

| ČTK |Zprávy ze světa

Obamacare zvoní hrana. Trump podepsal exekutivní příkaz proti Obamově zdravotnímu programu

Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům minimalizovat finanční zátěž spojenou se zdravotním programem exprezidenta Baracka Obamy, než bude program zvaný Obamacare zcela zrušen. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na šéfa prezidentské kanceláře Reince Priebuse.

|Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Do nového systému zdravotní péče v USA se zapsalo více než 7 milionů lidí

Ve Spojených státech včera vypršel termín, do kdy se lidé mohli zapisovat do nového systému zdravotní péče. Ten zavedla reforma známá jako Obamacare. Nové zdravotní pojištění si poslední den pořídily statisíce Američanů, celkem se jich do něj zapsalo přes 7 milionů. Vláda tvrdí, že reforma je na cestě k úspěchu, i když zápis opět provázely technické komplikace a zákon je dál terčem kritiky republikánů.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Obama přiznal problémy se zdravotní reformou, slibuje nápravu

Americký prezident Barack Obama přiznal, že zavádění reformy zdravotnictví provázejí vážné problémy. Šéf americké administrativy slíbil, že jeho vláda nedostatky napraví a zároveň poskytne roční odklad některým pojištěncům. Reforma zdravotnictví je v centru ostrého politického boje. Prezident Obama kvůli ní čelí tvrdé kritice republikánů, ale i části vlastní Demokratické strany.