Polské opoziční uskupení Občanská koalice (KO), jejímž lídrem se nedávno stal někdejší premiér Donald Tusk, snížilo náskok vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).
Lídr Občanské platformy Donald Tusk má příliš slabou pozici, soudí komentátorka listu Rzeczpospolita. Bývalý premiér se vrátil do Polska s cílem porazit svého hlavního nepřítele Jaroslawa Kaczyńského.
„Je nepsaným králem polské politiky, stejně jako jeho arciprotivník Jarosław Kaczyński. Když oznámil, že se vrací, mělo to elektrizující vliv na politickou scénu,“ popisuje novinář Josef Pazderka.
Varšavský primátor Rafal Trzaskowski ohlásil, že založí nové široké občanské hnutí. To má bránit občanskou společnost, samosprávy, svobodná média a všechny nezávislé instituce.
Opoziční zákonodárci, kteří podali volební protest, argumentují porušením ústavy při stanovení termínu voleb, jakož i vysíláním veřejnoprávní polské televize TVP.
„Pro vládu PiS bude určující, jak si poradí s krizí, která přijde. Teď za ni totiž nesou plnou zodpovědnost. Kdyby vyhrál Trzaskowski, mohou to svést na nespolupracujícího prezidenta,“ říká odborník.
„Nezúčastním se voleb,“ řekla v pátek Kidawová-Blońská politička na tiskové konferenci. Přiznala, že nese odpovědnost za to, že si v průzkumech vedla tak špatně.
Podle prokuratury pověšení fotografií europoslanců na šibenici mělo symbolický charakter a navazovalo na historický obraz představující věšení portrétů zrádců z Targowice.
Národně-konzervativní formace zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo 27,4 procenta voličů. Z výsledků vyplývá, že PiS bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky.
Po dvou neúspěšných žádostech o prominutí trestu Marek Falenta pojal žádost o milost jinak: vyhrožuje, že zveřejní, kdo si před lety odposlechy Tuskovy strany objednal. Ukazuje na špičky strany PiS.
Zveřejnění nahrávek v roce 2014 vyvolalo v Polsku politický skandál a následující rok přispělo k volební porážce tehdy vládní strany Občanská platforma (PO).
„Nejhorší, co teď může opozice udělat, je myslet si, že to byla nehoda, a že pokud bude více mobilizovat své voliče, na podzim parlamentní volby vyhraje,“ říká polský politolog Marek Migalski.
„Nevěděli jsme, jak skončí ‚dobrá změna‘, ale zaznamenání tohohle historického momentu v Polsku je velmi důležitá věc,“ říká režisér dokumentu o dvou polských aktivistkách z opačných táborů Szołajski.
Opoziční politici berou Kaczyńského slova jako pomyslný startovní výstřel pro kampaň proti sexuálním menšinám, která se má stát zástupným tématem blížících se voleb do europarlamentu a Sejmu.
Dulkiewiczová teď z pozice náměstkyně slouží jako zastupující primátorka a v minulosti vedla Adamowiczův volební štáb. Programově i stylem chce jít v Adamowiczových stopách.
„I přes to, že strana Právo a spravedlnost volby vyhrála a dál dominuje polské politice, nálada je tam jak v hrobě,“ analyzuje nedělní polské volby v rozhovoru pro iROZHLAS politolog Marek Migalski.
Podle odhadů výsledků vede v regionálních volbách v Polsku vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost se 32,3 procenty. Liberální opozice vyhrála prmitároské posty v největších městech.
Test pro vládnoucí stranu. Tak hodnotí komentátoři nedělní polské komunální a regionální volby. „Jestli Právo a spravedlnost nepovládne alespoň v polovině regionů, bude mít problém,“ říká politolog.
Sova a přátelé - jméno varšavské restaurace, kterou zná celé Polsko. A místo odposlechů, které dál otřásají tamní politikou. Kolik nahrávek politiků a byznysmenů přesně je a kde jsou, se přitom neví.
Tisíce Poláků se v sobotu v centru Varšavy zúčastnily pochodu, na kterém opozice požadovala, aby vláda strany Právo a spravedlnost dodržovala ústavu, respektovala vládu práva a nezávislost soudů.
Pražské mosty neovlivňují jen českou komunální politiku. Jeden z nich o víkendu zasáhl i do ostrého startu kampaně před podzimní volbou primátora polské metropole.