občanská společnost

|Tomáš Jelen |Regiony

Matěj Hollan a hnutí Žít Brno zažili v loňském roce nečekaný úspěch

Lze to označit za brněnské překvapení roku, nečekaně rychlý nástup skupiny lidí do veřejného života. Na začátku byli recesisté, kteří kritizovali kroky brněnského magistrátu a vtipkovali na jeho adresu. Hnutí Žít Brno se po třech letech občanského aktivismu stalo v loňských komunálních volbách třetí nejsilnější stranou na magistrátě. Získalo 12 procent hlasů a jeho lídr Matěj Hollan obsadil post náměstka primátora.

Ukrajina by měla mít 'větší přístup k evropským médiím'

|Martina Mašková, Mariana Zapotilová |Zprávy ze světa

Ukrajinská státní prokuratura trvá na vydání bývalého ukrajinského ministra hospodářství Sergeje Danylyšyna. Tvrdí, že se dopustil korupce. Bývalý politik ale v Česku získal azyl. A tím je před vydáním chráněn. Údajně totiž hrozí, že by na Ukrajině proti němu nemusel být veden spravedlivý proces. "Ve sdělovacích prostředcích je panuje větší dohled," komentuje situaci vysokoškolský učitel Andrij Masijuk.

|Václava Marešová, Jan Piroch |Zprávy z domova

V Česku žijí desítky tisíc sociálně vyloučených lidí, především Romů

Až osmdesát tisíc lidí v Česku žije ve vyloučených lokalitách. Vyplývá to z materiálů Úřadu vlády. Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, respektive její monitorovací výbor v čele s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem proto dnes vybere dalších deset měst, ve kterých bude působit. Doteď její pracovníci pomáhali na třinácti místech. Přesto se dostane pouze na čtvrtinu obcí, které o spolupráci projevily zájem.