obchod s lidmi

|Anna Kottová |Zprávy ze světa

V Íránu roste obchod s dětmi. Zoufalé ženy prodávají vlastní potomky za 50 dolarů

Dlouho se o něm psalo na internetu i v novinách, oficiálně ale úřady odmítaly ono tabu připustit. Íránci už na ulicích neprodávají jen své orgány, ale přivydělávají si i prodejem svých potomků, napsal server německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle. Pomoc s řešením problému nabízejí nevládní organizace, jimž ovšem íránské úřady nedůvěřují a viní je například z protistátní propagandy.

|Laura Havlová |Zprávy z domova

Katolická církev na celém světě si připomíná boj proti obchodu s lidmi, akce jsou i v Česku

Zapal světlo proti obchodu s lidmi. Takové je téma celosvětové připomínky boje proti tomuto vykořisťování, kterou na neděli 8. února vůbec poprvé vyhlásila katolická církev. Chce tím upozornit na problematiku novodobého otroctví, zejména pracovního a sexuálního vykořisťování. Problém se ročně týká až 2 milionů oběti, z toho až půl milionu v rámci Evropy.

|Simona Bartošová, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Případů obchodování s lidmi v Česku přibývá, soudy je ale také více trestají

V Česku je problémem novodobé otroctví. Případů vykořisťování podle odhadů organizace La Strada, která se tématu obchodování s lidmi věnuje, stále přibývá. Více je však i pravomocných verdiktů, které takové jednání trestají. Za výhrůžky nebo fyzické násilí, kterým nutili druhé k práci, odsoudila justice loni 19 lidí. Ještě před 5 lety byl takový případ jediný. Zneužívání se týká nejen prostitutek, ale i pomocnic v domácnostech nebo mužů na stavbách.

|Dagmar Cestrová, kko |Zprávy z domova

Za obchodování s lidmi padly u soudu tresty pro čtyři obviněné

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal tresty od pěti do 9 a půl roku vězení obchodování s lidmi. Zpovídali se z něj tři muži a jedna žena, kteří lákali do Velké Británie zájemce o práci, tam je pak obírali o odměnu a drželi v otřesných podmínkách. Dva z obžalovaných se ale nepodařilo k soudu předvést, podle všeho jsou v cizině. Rozsudek není pravomocný.