V pondělním tisku se píše také o plánu Prahy na vykoupení křižovatek v centru města, které nemá ve svém vlastnictví a potřebuje je pro zefektivnění dopravy ve městě.
V kauze nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl podal státní zástupce Dostál obžalobu. V případu jsou tři obžalovaní, mezi nimi je i provozovatel zooparků Berousek.
Chovatel Ludvík Berousek společně s dvěma dalšími muži měli dle obvinění zabíjet chované tygry a zpracovávat jejich těla na potravinové i medicínské produkty.
Těla tygrů se zpracovávala ve vesnici blízko Doks. Pětatřicetiletý preparátor šelmy podle vyšetřovatelů stáhl z kůže, pak vyvrhl vnitřnosti, poté naporcoval a několik dní vařil.
„Poptávka z Asie je velice silná a finančně podložená, což je obrovská výzva pro různé pseudochovatele,“ vysvětluje Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.
Nejdříve je stáhl z kůže, pak vyvrhl vnitřnosti, poté naporcoval a několik dní vařil. Tak policie popisuje postup 35letého preparátora šelem, který skončil ve vazbě.
Pro takzvanou tradiční čínskou medicínu se využívají všechny části tygřích těl. Ohrožený druh se využívá na epilepsii, akné i revma. Lidé také věří, že tygři chrání před kletbami a posilují vůli.
Jedním z nich, kteří skončili ve vazbě je Ludvík Berousek, jenž se chovu šelem dlouhodobě věnuje. Podle policie muži prodávali kůži tygra až za 100 000, drápy za 2500 a gram masoxu za 1500 korun.
Na akci se podílí vedle celníků a policie také Česká inspekce životního prostředí. „V současné době samozřejmě nemůžeme sdělit bližší informace, protože probíhá vyšetřování,“ upozornila.