obchody

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Za 20 let zmizela z malých obcí třetina obchodů. Kraje řeší, jak ztrátové prodejny zachránit

Obchodů v malých obcích znatelně ubývá a často navíc musí být jejich provoz dotován. To je ale pro jejich provozovatele mnohdy neudržitelné. Zavření obchodu by pro obyvatele vesnic znamenalo dojíždění za nákupem i těch nejzákladnějších potravin. Asociace krajů by měla řešit, jak zániku vesnických prodejen zabránit.

Češi zahlcení slevami: kvalita potravin klesá, varuje Potravinářská komora

|Barbora Benešová |Zprávy z domova

Český trh je zahlcen slevami. Obchodníci lákají zákazníky na 30procentní zlevnění mléka nebo 50procentní slevu na jogurty. Česko se tak podle výsledků letošního Retail Summitu točí v takzvané slevové spirále, která ničí tuzemský trh. Neustálý tlak na stále nižší cenu totiž nutí dodavatele snižovat i kvalitu potravin, varuje Potravinářská komora.

|Iveta Vávrová, Václav Štefan |Zprávy z domova

Senátoři s Kuberou v čele podají ústavní stížnost proti zavírání obchodů o svátcích

K Ústavnímu soudu zamíří stížnost proti zavírání obchodů o vybraných svátcích. Podá ji skupina devatenácti senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou z ODS, který ji v úterý představil na půdě horní komory. Zákon považují za diskriminační a protiústavní. O sedmi vybraných svátcích totiž musí mít po celý den zavřeno prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních.

|Barbora Benešová |Ekonomika

Obchodníci prý ztratí kvůli omezení otvírací doby o svátcích stovky milionů korun

Obchodníci přijdou kvůli novému zákonu upravujícímu otvírací dobu o svátcích každý den o stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu pro Hospodářskou komoru. Prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních zřejmě budou mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Rozhodli o tom včera poslanci, normu ještě musí podepsat prezident. Za porušení zákona by navíc hrozila pokuta až milion korun. Obchodníci si ale stěžují, že jde o nadměrnou regulaci a diskriminaci.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Velké obchody by měly mít zavřeno na Nový rok a o Vánocích, mírní PS návrh Senátu

Větší obchody asi budou muset zůstávat povinně uzavřeny jen o třech svátcích, nikoli o sedmi, jak navrhoval Senát. Sněmovna dnes po rozsáhlé debatě předlohu horní komory o omezení prodejní doby zmírnila. Provozovatelé budou muset podle sněmovního návrhu zavírat na Nový rok a na dva vánoční svátky 25. a 26. prosince. Na Štědrý den budou moci být otevřeny do 14 hodin. Předloha teď míří k posouzení senátorům.