obecní policie

obecní policie v textech na iROZHLASU

|Zuzana Kopuletá, krw |Regiony

Inspektor veřejného pořádku bude v Tišnově bojovat proti přestupkům

České obce řeší problém, jak zabezpečit veřejný pořádek, obecní policie je totiž poměrně drahou záležitostí. Brněnský Tišnov proto zřizuje funkci inspektora veřejného pořádku. Podle představ radnice by měl zjišťovat, kde se dějí drobné přestupky, a jejich pachatele motivovat ke změně chování. Pokud neuspěje domluva, mohl by udělit pokutu a v nejhorším případě přizvat na pomoc policii.

|Marika Táborská, Veronika Malá |Zprávy z domova

Rychlost v obcích budou možná dál měřit strážníci

Městská a obecní policie možná bude dál měřit rychlost radary. Poslanci totiž v druhém čtení souhlasili s tím, aby se jim tato pravomoc vrátila. V případě, že by norma neprošla závěrečným schvalováním, strážníci by od 1. ledna rychlost měřit nesměli. Kontroly rychlosti na silnicích by pak měla na starosti jen celorepubliková policie. I tak by možná na strážníky ale od ledna čekaly změny.

|Veronika Malá, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Sněmovna pustila dál novelu, která vrací strážníkům pravomoc měřit rychlost

Strážníci by mohli znovu získat možnost měřit radary rychlost v obcích. V prvním čtení změnu podpořili poslanci. Městská a obecní policie by totiž jinak od 1. ledna 2009 o tuto možnost přišla. Měření rychlosti jen státní policií se totiž dostalo při hlasování do reformy policie, kterou připravil ministr vnitra Ivan Langer. Ten teď také chce, aby se chyba napravila dílčí novelou.

|Marika Táborská, Aleš Kouba |Zprávy z domova

Policie už vyhlásila po neznámé dívce celostátní pátrání

Policie zatím marně pátrá po třináctileté dívce z Kuřimi, která v noci na sobotu zmizela z dětského azylového centra Klokánek v Brně. Vyhlásila dnes po ní celostátní pátrání. Totožnost dívky naše úřady neznají. Nejčastěji se o ní mluví jako o Aničce a v posledních dnech vznikla řada verzí její minulosti. Holčičku chtěla údajně svěřit do opatrovnictví třicetiletá Klára Mauerová, podezřelá z týrání syna Ondřeje. Děti jsou proto matce odebrané sociálními pracovníky. Stav osmiletého Ondřeje, kterého včera odpoledne převezli po psychickém záchvatu z Klokánku do Fakultní nemocnice v Brně, je stabilizovaný. Žena je ve vazbě, hrozí jí až osm let vězení.

|Milan Kopp, Jan Hrbáček |Zprávy z domova

Akce Hudba není zločin v desítkách měst

V několika desítkách měst Česka se dnes na veřejných prostranstvích odehrají manifestační akce pod názvem Hudba není zločin. Jejich smyslem je po zhruba dvou měsících poukázat na možné porušování lidských práv v Česku v souvislosti s policejním zásahem proti technoparty v Mlýnci na Tachovsku.

|Pavla Dluhoschová, Marika Táborská, Marián Vojtek |Zprávy z domova

Premiér chce informace o postupu policie při srazu neonacistů

Strakoničtí policisté začali vyšetřovat víkendový koncert neonacistických kapel v Křtěticích pro podezření z propagace nacismu. Akce - ohlášená jako oslava svatby - přilákala na 500 příznivců extremistických skupin z Česka a ze zahraničí. Během koncertu se hajlovalo a provolávala se nacistická hesla, přítomní policisté ale nezasáhli. Proč byla policie nečinná, to chce slyšet od ministra vnitra premiér Jiří Paroubek. Předseda vlády má zatím podle svých slov jen kusé informace z médií.

|Milan Kopp, Jana Zemanová |Zprávy z domova

Soud potvrdil tresty pro dva pražské strážníky

Dvojice pražských strážníků z útvaru metro byla dnes definitivně potrestána za sexuální obtěžování dvou školaček. Městský soud v Praze potvrdil podmíněné tresty, které mužům před časem uložil Obvodní soud pro Prahu 1.