Vesmírný teleskop Jamese Webba objevil velké vzdálené galaxie. Ty podle vědeckých předpokladů neměly existovat, protože pocházejí z rané fáze vývoje vesmíru.
Když byl vrak starořecké lodi v roce 1900 objeven nikoho nejspíše nenapadlo, že jej budou archeologové zkoumat i více jak sto let později. Zrovna v nedávné době, ale odborníci vyzvedl nové objevy,
Vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope ve středu zveřejnili první snímek enormně velké černé díry, která se nachází v miliardy kilometrů vzdálené galaxii.
Příroda na mnoha místech naší planety zůstává i v 21. století zahalená tajemstvím.Vědci tak neustále objevují další živočišné druhy. Často se jim to povede v Asii. Jen v oblasti širšího Mekongu získali zoologové důkazy o existenci 126 zvířat, o kterých dosud nevěděli.
Památkáři v Klementinu objevili při opravách mimo jiné i středověkou žumpu. Jistě z toho měli radost, protože právě odpadní jímky přinášejí důkazy o běžném životě středověkých Pražanů. Kromě této zajímavé kanalizace objevili i další stopy. Třeba nástěnné fresky z 18. století s antickými motivy. Oprava Klementina, tedy hlavního sídla Národní knihovny, tímto postoupila do druhé fáze.
Moderní forenzní analýza znovu identifikovala jednoho ze členů ztracené Franklinovy expedice. Kostra z ostrova Krále Williama zřejmě nepatřila námořníkovi, ale skotskému lodnímu lékaři.
V Egyptě bylo pomocí infračervených družicových snímků nalezeno 17 zaniklých pyramid. Věci nalezené uvnitř museli odborníci převézt, protože hrozí nebezpečí zhroucení pyramid. Vedle 17 pyramid se díky novým technologiím podařilo najít na tomto území také přes tisíc hrobek a tři tisíce starověkých osad.