Solární elektrárny zřejmě v nejbližších letech nedosáhnou na dlouhodobou provozní podporu od státu. Připravované nařízení vlády o podpoře obnovitelných zdrojů s ní nepočítá.
Mezi „nejvyspělejší země světa“ chce Českou republiku posunout nová vládní koalice. Tak to alespoň formuloval její šéf Petr Fiala (ODS), když představoval v Parlamentu programové prohlášení.
Výkon jaderných elektráren ale bude potřeba nahradit produkcí energie z fosilních paliv, nebo dovozem ze zahraničí. Podle analytika Oldřicha Sklenáře se to týká i Česka, které se jádra vzdát nechce.
„Pandemie je jistě přírodní jev a příroda s námi nevyjednává, naopak ukazuje, jak je poměrně silná. Ale je důležité a rozdílné, jak stát na věci reaguje, jak rozděluje náklady a výnosy.“
Novou ministryní životního prostředí byla v pátek jmenovaná Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Jak se postaví ke sporu v dole Turów? A má smysl stanovovat pevné datum konce uhlí v Česku?
„Bude to vzrušující experiment: poprvé v poválečné historii bude Německu vládnout tříčlenná aliance složená z politiků, kteří chtějí jasný rozchod s minulostí,“ napsal o nové vládě belgický deník.
Podle Chalupy jsou obtíže přirozenou součástí řešení. „Problémy nás jistě čekají, ale čekaly by nás, i kdybychom se rozhodli zůstat v energetice minulého století založené na fosilních palivech.“
Bývalý ministr a vicepremiér Bursík považuje za podstatné to, aby příští vláda chytře koordinovala jednotlivé programy na čerpání peněz z evropských fondů.
Vláda zároveň schválila, že domácnostem se spotřebou do tří megawatthodin bude odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje. Půjde maximálně o 1500 korun za rok.
Podle Mezinárodní agentury pro energii se čínská výstavba uhelných elektráren a jejich odstavování v Evropě víceméně vyrovávají. Čínský ekonomický růst se v následujících letech bez uhlí neobejde.
Ceny emisních povolenek rostou, teplárnám se uhlí nevyplácí spalovat, ale stát neví, čím ho nahradit, píšou Hospodářské noviny. Více v úterním výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Velká bateriová úložiště fungují v řadě evropských zemí, v Česku ale rozvoj vázne kvůli chybějící legislativě. Změnit by to mohl návrh k novele energetického zákona.
V reakci na ostudné odsouzení Alexeje Navalného nejeden pozorovatel očekával, když už nic jiného, že německá vláda na protest zastaví výstavbu plynovodu Nord Stream II.
Učitelů bude podle ministerstva školství ubývat do roku 2035. Podle šetření bude školám do pěti let chybět 12 000 úvazků, píše týdeník Hrot. Více ve výběrů z médií, který připravil Radiožurnál.
V zásobníku ukládají vodík s příměsí zemního plynu a pracují na tom, aby mohli uchovávat i vodík čistý. Věří, že metoda by mohla Rakousku pomoct řešit výkyvy v množství obnovitelné energie.
Na východě Rakouska v posledních letech roste počet větrných elektráren. Podle tamní větrné asociace IG Windkraft zásobí větrné parky v zemi elektřinou skoro dva miliony domácností.
Praha||Veronika Sedláčková, kbr|Ekonomika|Interview Plus
Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun.
Společnost vyhradí na projekt miliardy dolarů. V současnosti dílky z obnovitelných materiálů představují dvě procenta produkce. Lego počítá s technologickým pokrokem, který změnu umožní.
Česko se zavázalo, že zvýší podíl energie z obnovitelných zdrojů. Svaz moderní energetiky to označuje za ideální cestu, jak nahradit uhlí. Poslanec Zahradník varuje před solárním boomem.
Deset let po solárním boomu se znovu otevírá plán na podporu fotovoltaiky. Jsou obnovitelné zdroje marginální, nebo budoucí pilíř energetiky? Kde je jejich limit? Jaký smysl mají plány na desítky let?
„Je potřeba zavřít uhelné doly, protože vypouštějí emise do atmosféry. Obnovitelné zdroje už vytvářejí mnohem více pracovních míst než zdroje fosilní,“ říká Mc Kibben.
Ministr Havlíček v úterý řekl, že je nutné reagovat na rychlou dekarbonizaci, tedy útlum uhlí v rámci celé Evropy. Podle něj dochází nyní k tomu, že v budoucnu nebude dostatek energie.
Proč se armáda rozhodla nakoupit vrtulníky od firmy Bell místo legendárních Black Hawk, vysvětluje Právo. A Deník N píše o umělém jazyku v Nabarveném ptáčeti. Více se dozvíte v přehledu tisku.