obrana

|Vít Pohanka |Zprávy ze světa

Jak se bránit proti Rusům? Litva vydala zvláštní příručku a rozdává ji občanům

Litva se připravuje na možný ruský útok všemi způsoby. Hostí například pravidelná cvičení NATO. Teď ministerstvo obrany vydalo příručku, která má občanům pobaltské republiky pomoct s přípravou na možnou ruskou invazi. Jsou v ní fotografie typické ruské výzbroje a hlavně rady pro občany, kteří by se v případě okupace rozhodli k aktivnímu odporu.

|Lenka Jansová, dab |Zprávy z domova

Dvě procenta HDP na obranu by Česko mohlo vydávat v roce 2025, prohlásil ministr Stropnický

Česká republika by mohla postupně zvyšovat peníze na svou obranu. Návrh státního rozpočtu proberou příští týden poslanci. Ministerstvo obrany by mohlo získat přes 52 miliard. Splnit požadavek NATO a vydávat na obranu dvě procenta svého hrubého domácího produktu by podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) mohla Česká republika zhruba v 2025. Předseda KSČM Vojtěch Filip se domnívá, že by zvýšené výdaje měly přispět hlavně k posílení vnější bezpečnosti Česka.

|Jakub Knoll |Hokej

Naším cílem je play-off, dál se uvidí, hlásí obránce Tampy Šustr na startu nového ročníku NHL

Český hokej dlouhodobě trápí skutečnost, že postrádá kvalitní obránce, kteří by měli stabilní místo v NHL. Tento fakt potvrzují i čísla, když do letošní sezony elitní severoamerické soutěže nastoupili zatím pouze tři čeští beci. Mezi ně patří i defenzivní specialista Tampy Bay Andrej Šustr, jenž mezi zápasy proti New Jersey a Floridou poskytl rozhovor Zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

|Filip Nerad, dab |Ekonomika

Kerry v Bruselu ujistí Unii o podpoře Washingtonu, Trumpovi navzdory

O budoucnosti vztahů mezi Spojenými státy a Evropskou unií dnes v Bruselu promluví americký ministr zahraničí John Kerry. Šéf americké diplomacie přijíždí do metropole osmadvacítky v době, kdy jsou transatlantické vazby narušené zpochybněním bezpečnostních záruk vůči Evropě republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem a nejasnostmi okolo obchodní smlouvy TTIP.

|Martin Dorazín, Vít Pohanka, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Ve Varšavě začal summit NATO. Aliance chce jednotkami ve východní Evropě pohrozit Rusku

V Polsku začal dvoudenní summit Severoatlantické aliance, která chce zlepšit vztahy s Ruskem. Varšavský summit by měl zároveň podle očekávání schválit vyslání čtyř mnohonárodních praporů do Polska, Estonska, Lotyšska a Litvy. Aliance se tak snaží vyslat signál, že Evropa a Severní Amerika chrání všechny spojenecké země proti možným hrozbám. Upřesnil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.