obrna

obrna v textech na iROZHLASU

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Ústavu pro lidi s obrnou v Gaze dodávají elektřinu solární panely. Darovalo je Česko

Česká rozvojová pomoc v pásmu Gazy vybavila solárními panely ústav pro lidi postižené obrnou. Obyvatele oblasti roky trápí nedostatek elektřiny i pitné vody. Blokáda palestinského pásma Gazy přitom zřejmě jen tak neskončí. Izrael a Egypt uzavřely své hranice s enklávou před skoro deseti lety, kdy tak reagovaly na převzetí moci islamistickým hnutím Hamás. Jeho podpora sice mezi Palestinci klesá, šance na brzkou změnu je ale mizivá.

|Iva Havlíčková |Regiony

Klimkovická sanatoria oslavují 20 let. Lázním se daří, mají obsazená lůžka i nové služby

V Klimkovických lázních léčí pacienty přesně dvacet let. Tehdy začalo zařízení na kopci jen pár kilometrů od Ostravy fungovat a využívat pro léčbu jodobromovou vodu, kterou čerpají z hloubky půl kilometru pod zemí. Poslední dobou se ale lázně začaly specializovat na péči o pacienty s poškozením mozku. Pomoc tu hledají lidé po mozkových mrtvicích nebo rodiče dětí po mozkových obrnách.

|Lenka Jansová, Lucie Maňourová |Člověk

Pumpa pomáhá bojovat s následky obrny. Lékaři ji chtějí dopřát více dětem

Děti s mozkovou obrnou a jejich rodiče mají velkou naději v podobě nejmodernější operace, kterou už pět let dělají lékaři na neurochirurgické klinice v pražském Motole. Pacienti tak mají velkou šanci, že se zvednou z invalidního vozíku. Zítra jde na zákrok sedmé dítě v Česku, podle doktorů by ho ale mohla časem podstupovat třeba i desítka dětí ročně.

|Zuzana Kopuletá, Lucie Maňourová |nepoužívat - Věda

Unikátní laboratoř chůze dává naději dětem po mozkové obrně

Laboratoř chůze v brněnské dětské nemocnici je jediná v České republice a funguje již dva roky. Pomohla stovkám dětí, které do té doby chodily s velkými obtížemi. Zařízení trojrozměrně zobrazuje chůzi dětí a umožňuje tak velmi přesnou analýzu pohybu. Na jejím základě pak lékař rozhodne, zda je nutná operace, přesně ji naplánuje nebo stanoví dokonale cílenou rehabilitaci.